9ο Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων: Μετάλλια και καλή παρουσία από τους αθλητές μας

Την Κυριακή στο Ηράκλειο της Κρήτης διεξήχθη το 9ο Χειμερινό Κύπελλο ρίψεων, με τη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών από τα Δωδεκάνησα, οι οποίοι είχαν καλή παρουσία, κατακτώντας και τρία ασημένια μετάλλια.
Συγκεκριμένα, στην σφαιροβολία των Γυναικών η Μαρία Μαγκούλια της Ένωσης Καζώνης- Κάλυμνος κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο, με βολή στα 15,46 μέτρα.
Στην σφυροβολία των Γυναικών η Ναταλία Μάγου του Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 53,50 μέτρα.
Στον ακοντισμό Γυναικών Κ20 η Καλλιόπη Μεϊμάρη της Ένωσης Καζώνης- Κάλυμνος κατέκτησε την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο με βολή στα 42,63 μέτρα.
Στη δισκοβολία των Ανδρών ο Γιώργος Χαραμαντάς της Ένωσης Καζώνης – Κάλυμνος κατέκτησε την 6η θέση με βολή στα 46,75 μέτρα, ενώ στην σφαιροβολία των Ανδρών ο Μαρκέλο Μεμά του Γ.Σ. Κηφισιάς κατέκτησε την 6η θέση με βολή στα 69,83 μέτρα.
Τέλος, αξίζει να σημειώσουμε την ανακοίνωση του ΣΕΓΑΣ που αφορά στους αθλητές της Δωδεκανήσου, η οποία αναφέρει τα ακόλουθα:
«…Η Σταυρούλα Κοσμίδου είναι από τις ανερχόμενες αθλήτριες στη σφυροβολία γυναικών και το απέδειξε σήμερα με τα 67,91 μ. στην έκτη και τελευταία της βολή στη σφυροβολία. Η αθλήτρια του Κώστα Κοροσίδη βελτίωσε το ατομικό της (66,16 μ.) κι έγινε η πέμπτη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα. Η αθλήτρια είχε ξεπεράσει τον εαυτό της και στην τρίτη της βολή, όπου μετρήθηκε στα 67,76 μέτρα. Η αθλήτρια κατέκτησε την πρώτη θέση στον αγώνα μπροστά από την Κύπρια Βαλεντίνα Σάββα (67,87 μ.) και τη Ναταλία Μάγου (53,50 μ.).
Η Αναστασία Ντραγκομίροβα ήταν η νικήτρια στη σφαιροβολία των γυναικών με 15,66 μ. και ακολούθησε η Μαρία Μαγκούλια με 15,46 μ. και η Μαρία Ανδρεάδη με 14,29 μέτρα».