Την Παρασκευή το ντέρμπι!

Την προσεχή Παρασκευή 28 Ιανουαρίου μετατέθηκε το παιχνίδι του ανδρικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Καλλιθέα και το Ροδίων Άθλησις, που ήταν αρχικά προγραμματισμένο για σήμερα (20:30) στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί την ίδια ώρα (20:30) και ο νικητής θα διατηρήσει το αήττητο του στην Α’ Κατηγορία (όμιλος Ρόδου). Η ανακοίνωση της Τ.Ε. Ε.Ο.Κ.: «Ο αυριανός αγώνας Καλλιθέα- Ροδίων Άθλησις του ανδρικού πρωταθλήματος αναβάλλεται λόγω κακοκαιρίας και θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 28/01 στις 20:30».
ΑΝΑΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑΘΟ
Αναβλήθηκε- όπως αναμενόταν- το προγραμματισμένο για σήμερα παιχνίδι ανάμεσα στην Κάρπαθος Basketball και τον Α.Σ.Κ. Αρχάγγελος, λόγω των κακών καιρικών συνθηκών. Οι Αρχαγγελίτες δεν θα ταξιδέψουν στην Κάρπαθο για την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής στον όμιλο Ρόδου της Α’ Κατηγορίας και η αναμέτρηση θα επαναοριστεί από την Τ.Ε. Ε.Ο.Κ. Δωδεκανήσου σε διαφορετική ημερομηνία. Πολύ λογική η αναβολή του αγώνα με βάση τις υπάρχουσες καιρικές συνθήκες…
ΑΝΕΤΑ Ο ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ
Τη δεύτερη του νίκη επί του Ηρακλή 2000 αλλά και στο ανδρικό πρωτάθλημα (όμιλος νήσων) πέτυχε ο Αίολος Κεφάλου, ο οποίος επικράτησε με 88-52 του Ηρακλή 2000, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Κώστα Πολίτη ανέβασε την απόδοση της στο β’ ημίχρονο και πήρε τη νίκη, ξεκινώντας με νίκη το 2022. Οι έφηβοι του Ηρακλή 2000 στάθηκαν πολύ καλά στο α’ ημίχρονο, έχοντας μάλιστα και πολυφωνία στο σκοράρισμα (δεν έπαιξε και ο Αλαβέρας), με τον Αίολο να πιέζει στην άμυνα στο β’ ημίχρονο (39-13 το επιμέρους σκορ) και να παίρνει άνετα το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Δημήτρης Πολίτης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών αλλά και του αγώνα με 25 πόντους, ενώ βοήθησε σημαντικά ο Κενανόπουλος και διψήφιοι ήταν οι Σάζαλης και Πολίτης Κ. Από τους Καρδαμιώτες τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Τσίκος, Πόγιας, Λέπουρι και Πιπέρης).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 24-25, 49-39(ημ.), 69-49, 88-52
Διαιτητές: Τσατταλιού- Τρουμούσης
ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΦΑΛΟΥ (Πολίτης Κ.): Καζάκος 3(1), Σάζαλης 11, Πολίτης Κ. 10, Πολίτης Δ. 25, Παπαντωνίου 6, Παντελής 6, Σαράντος 6, Γούρλας 2, Κενανόπουλος 19.
ΗΡΑΚΛΗΣ 2000 (Γιασεμής): Αποστόλ, Μίγγο 2, Πιπέρης 10(1), Μυρτάι 2, Αλεξανδράτος, Αγγελής 3(1), Τσίκος 13(2), Λέπουρι 11(3), Πόγιας 11(1), Χρυσόπουλος.