Βόλεϊ: Νικηφόρα πρεμιέρα για Διαγόρα και Τελχινίδα στις Νεανίδες

Την Κυριακή ξεκίνησε το πρωτάθλημα Νεανίδων, με τη διεξαγωγή δύο αναμετρήσεων στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής.
Διαγόρας και Τελχινίδα ξεκίνησαν με το… δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις τους, καθώς επικράτησαν με σκορ 3-0 σετ του Ηλίου Ιαλυσού και τους Ροδίων Άθλησις, αντίστοιχα
Διαγόρας- Ήλιος 3-0
Με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησε ο Γ.Σ. Διαγόρας τον Ήλιο Ιαλυσού. Οι «κυανέρυθρες» επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της ομάδας της Ιαλυσού στην «τέντα» και ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους για τη νέα σεζόν. Τα δύο πρώτα σετ, ο «γηραιός» τα κέρδισε χωρίς να πιεστεί (25-3 και 25-7 αντίστοιχα), ενώ και στο τρίτο- παρά την προσπάθεια του Ήλιου- δεν είχε σοβαρά θέματα και πήρε άνετα τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς.
Τα σετ: 25-3 (17ο), 25-7 (14ο), 25-18 (20ο)
Γ.Σ. Διαγόρας: Χαμίτ, Ντερβίσι, Κυπριώτη, Μοσχίδη, Σεϊμένη, Ζαμπετούλα, Μάλαμα, Χρυσοχοΐδη Β., Χατζησταυρίδη, Μπάρκα, Χρυσοχοΐδη Χ.
Ήλιος Ιάλυσος: Τσανάι, Μάνθου, Πιχιβέ, Εμμανουήλ, Πασσάρο, Μακρή, Καραγιάννη, Κλάδου, Δοξάκη.
Τελχινίς- Ροδίων Άθλησις 3-0
Με το δεξί ξεκίνησε η πρωταθλήτρια Τελχινίδα στο πρωτάθλημα των Νεανίδων. Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά κέρδισαν εύκολα το Ροδίων Άθλησις με 3-0 σετ και έκαναν καλό «ποδαρικό» στο τοπικό πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι και φέτος θέλουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους και να πάρουν τον τίτλο. Και στα τρία σετ, οι γηπεδούχες στο «Βενετόκλειο» ήταν καλύτερες και πήραν την καθαρή νίκη, παίζοντας καλό βόλεϊ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.
Τα σετ: 25-11 (30’), 25-13 (22’), 25-16 (22’)
Ρ.Σ.Φ.Π. Τελχινίς (Νίκος Τσιντομηνάς): Γιακουμάρου, Γκίκα, Ζντράβα, Ζωγράφη, Θαρρενάκη, Καλιόζη, Μπεκίρογλου, Μωραΐτη, Ξένου, Σουσάρι, Τερζίου, Τσερκές, Τσιλιμίγκα.
Ροδίων Άθλησις (Νίκος Μακρής): Αγγελίτση, Αμπελά, Βαλταδώρου, Ευθυμίου, Καλημεράκη, Κρόκου Ι., Κρόκου Κ., Μαμαλίγκα, Μαύρου,Μαχραμά, Παπαδοπούλου, Σκούμπρου.