Τοφάλεια 2022: Δεν αγωνίστηκε στον τελικό η Σπανουδάκη, 3ος ο Χαραμαντάς

Διεξήχθησαν την Κυριακή 24 Ιουλίου στο Παμπελοποννησιακό στάδιο στην Πάτρα τα «Τοφάλεια 2022» που αποτέλεσαν για μία ακόμη χρονιά μια ενδιαφέρουσα διοργάνωση με συμμετοχή κορυφαίων Ελλήνων αθλητών και αθλητριών. Ο αγώνας ήταν ο τελευταίος για την επίτευξη ορίων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου, το επόμενο μεγάλο ραντεβού της χρονιάς.
Στη διοργάνωση συμμετείχε στα 200μ. η Ροδίτισσα σπίντερ Ραφαέλα Σπανουδάκη και ο Καλύμνιος Γιώργος Χαραμαντάς στη δισκοβολία.
Η Ραφαέλα Σπανουδάκη στην πρώτη της κούρσα μετά την περιπέτεια με τον covid-19 σημείωσε 23.65 και τερμάτισε πρώτη στη σειρά της, ωστόσο επέλεξε στη συνέχεια να μην αγωνιστεί στον τελικό. Ο Γιώργος Χαραμαντάς κατέκτησε την 3η θέση με επίδοση 50,82 μέτρα.