Α.Ο. Πυλίου- Α.Σ. Ρόδος: 0-1: «Λυτρώθηκε» στο τέλος

Με γκολ του Γκέστι Σουλάι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων Α.Σ. Ρόδος επικράτησε μέσα στην Κω του Α.Ο. Πυλίου με σκορ 1-0 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4ο όμιλο.
Τα «ελάφια» που είχαν κακή απόδοση σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, «λυτρώθηκαν» στο τέλος από τον κεντρικό αμυντικό τους, κατακτώντας ένα ανέλπιστο «τρίποντο», σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, που τα διατήρησε στη διεκδίκηση του τίτλου.
Να σημειώσουμε ότι μετά το γκολ του Α.Σ. Ρόδος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βασίλης Βογιατζής, ενώ παράπονα από το διαιτητή Παναγιωταρά για τις φάσεις του 84ο και 89ο λεπτού, όπου ζητά πέναλτι έχει ο Α.Ο. Πυλίου.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και χωρίς να δημιουργηθεί καμία κλασική ευκαιρία.
Τρεις στιγμές είναι άξιες αναφοράς, μία για τον Α.Σ. Ρόδος και δύο για τον Α.Ο. Πυλίου. Στο 7ο λεπτό ο Νικολόπουλος έκανε την σέντρα από φάουλ που κέρδισαν τα «ελάφια», ωστόσο οι αμυντικοί των γηπεδούχων παραχώρησαν κόρνερ.
Στο 24ο λεπτό, ο Χατζηβασίλης βρισκόμενος σε καλή θέση, έκανε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κατσέλη, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη, ενώ στο 33ο λεπτό η ωραία ατομική προσπάθεια του Βουκομάνοβιτς από πολύ πλάγια θέση, σταμάτησε στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο το θέαμα ήταν κακό και από τις δύο ομάδες, χωρίς φάσεις, αν εξαιρεθούν οι προσπάθειες του Αποστολίδη στο 62ο και του Κότζα στο 65ο λεπτό.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 84ο και στον 89ο λεπτό ο Α.Ο. Πυλίου διαμαρτύρεται για πέναλτι με πρωταγωνιστεί τον Αποπστολίδη, ωστόσο, ο διαιτητής Παναγιωταράς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα ολοκληρωνόταν χωρίς σκορ, όμως στο τελευταίο λεπτό, ο Α.Σ. Ρόδος «λυτρώθηκε», με τον Σουλάι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τοπουζλή, έπειτα από γέμισμα του Νικολόπουλου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0 υπέρ των «ελαφιών».
7ο λεπτό. Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ-σέντρα από τον Νικολόπουλος, έδιωξαν δύσκολα σε κόρνερ οι αμυντικοί του Α.Ο. Πυλίου.
24ο λεπτό. Καλή εκτέλεση κόρνερ από τον Κατσέλη, ο Χατζηβασίλης σε ευνοϊκή θέση πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη.
33ο λεπτό. Ωραία ατομική προσπάθεια από τον Βουκομάνοβιτς που μπήκε μέσα στην περιοχή από πολύ πλάγια και αριστερά, έφτασε απέναντι από τον Μανουσάκη, με τον τερματοφύλακα του Α.Σ. Ρόδος να απομακρύνει τον κίνδυνο.
62ο λεπτό. Σέντρα του Κότζα, ο Αποστολίδης έπιασε την κεφαλιά πιεζόμενος, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μανουσάκη.
65ο λεπτό. Ο Κότζα έκανε το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Μανουσάκης.
84ο λεπτό. Ο Αποστολίδης μπήκε μέσα στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος από προσπάθεια του Σουλάι. Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους γηπεδούχους με το διαιτητή Παναγιωταρά να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
89ο λεπτό. Αντεπίθεση του Α.Ο. Πυλίου με τον Αποστολίδη, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή του Α.Σ. Ρόδος, με το διαιτητή Παναγιωτάρα να δείχνει κίτρινη κάρτα για θέατρο στον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων.
95ο λεπτό, γκολ για τον Α.Σ. Ρόδο. Σέντρα- φάουλ του Βογιατζή, ο Σουλάι με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τοπουζλή, κάνοντας το 1-0 για τα «ελάφια».
Α.Ο. Πυλίου (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Τοπουζλής, Χατζηβασίλης, Μπέρτος, Παναγιωτόπουλος, Τάσιος (77ο Χατζηνικολάου), Κατσέλης (90ο Σκέντζος), Αποστολίδης, Μαυρόπουλος, Δρόσος (90ο Μπριλάκης), Κότζα, Βουκομάνοβιτς.
Α.Σ. Ρόδος (Μανώλης Σκύβαλος): Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Κανταρτζής (70ο Μάγκας), Σουλάι, Βογιατζής, Γκουέντες (54ο Δούμτσης), Τσούτσης, Μπαρμπαρούσης, Μουζακίτης (87ο Τσανάκου), Κάμπα (54ο Τζουανάκης).