Ένα από τα Πρωταθλήματα με το μεγαλύτερο αγωνιστικό ενδιαφέρον θα είναι και φέτος το Πανελλήνιο της κατηγορίας Κ-18, το οποίο θα γίνει το σαββατοκύριακο (25-26/7) στην πόλη της Λάρισας.
Οι ανερχόμενοι αστέρες του ελληνικού στίβου θα έχουν την ευκαιρία να παρουσιάσουν τα αγωνιστικά τους ταλέντα, σε μια δύσκολη και απαιτητική σεζόν, όπως προέκυψε λόγω της πανδημίας του ιού covid-19.
Παρόλα αυτά, πολλά από τα παιδιά της κατηγορίας έδειξαν ήδη στους αγώνες που προηγήθηκαν πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και σε θέση να κυνηγήσουν καλές παρουσίες.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες της Δωδεκανήσου είναι πανέτοιμοι να δώσουν τον καλύτερο δυνατό εαυτό τους, προκειμένου να διακριθούν.
Από εκεί και πέρα πολλά είναι τα πανελλήνια ρεκόρ, που θα κινδυνεύσουν το διήμερο της δράσης στη Λάρισα. Στα 100 μ. και 200 μ. η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) έχει ήδη πετύχει 11.83 και ισοφάρισε το δικό της ρεκόρ, ενώ θα επιδιώξει να απειλήσει και το 24.10 που είναι το ρεκόρ της κατηγορίας στα 200 μέτρα.
Σε εξαιρετική κατάσταση είναι και η Άννα Χατζηπουργάνη (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης), που στους διασυλλογικούς αγώνες Α-Γ διένυσε τα 400 μ. εμπ. σε 59.48 και βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ Κ-18 στην απόσταση.
Δυνατός συναγωνισμός θα υπάρξει στην δισκοβολία Ανδρών Κ-18, με τους Δημήτρη Παυλίδη (ΑΙΑΣ Κιλκίς) και Κώστα Μπουζάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) να κυνηγούν όχι μόνο τη νίκη στο αγώνισμα, αλλά και μια επίδοση καλύτερη από το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας, που είναι 61,22 μέτρα. Ο Παυλίδης έχει πετύχει φέτος 60,90 μ. και ο Μπουζάκης 60,80 μ. και αμφότεροι έχουν δείξει σε θέση να «προσγειώσουν» τον δίσκο μακρύτερα. Με κεκτημένη ταχύτητα από τις καλές εμφανίσεις της σεζόν, θα συμμετάσχει στη διοργάνωση και ο Νικόλας Πολυχρονίου (ΑΕΚ), που έχει πετύχει φέτος 79,52 μ. και είναι κοντά στο 80,15 μ. του Χρήστου Φρανυζεσκάκη, που αποτελεί το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας. Σε καλή κατάσταση είναι και ο Γιάννης Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών), με φετινή βολή στη σφυροβολία 74,72 μέτρα.
Στη σφυροβολία των κορασίδων, η Αφροδίτη Τζατζιμάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) μετά την επικράτηση της στο πανελλήνιο Κ-16 αναμένεται να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο και στη διοργάνωση των Γυναικών Κ-18.
Στη δισκοβολία κοριτσιών, η Δέσποινα Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) έχει στείλει φέτος το δίσκο στα 50,50 μ. κι έχει δείξει πως μπορεί να ξεπεράσει και το φράγμα των 51,00 μέτρων..
Η Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) επέλεξε για τη διοργάνωση της Λάρισας να δοκιμάσει τις δυνάμεις της στο αγώνισμα του ακοντισμού, στο οποίο πέτυχε 46,20 μ. στους διασυλλογικούς, επίδοση που της δίνει το δικαίωμα να διεκδικήσει ακόμη και την πρώτη θέση. Η Ντραγκομίροβα έχει ως μεγάλο στόχο της σεζόν, το σύνθετο της κατηγορίας Κ-18, που θα γίνει στην Πάτρα στις 10-11/8. Στον ακοντισμό, ξεχωρίζει και η Ελένη Δήμα (ΓΣΦΑ Άργους Αριστέας) με βολή στα 47,60 μέτρα.
Η Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων) έχει ξεχωρίσει από τους αγώνες του κλειστού, όταν πέρασε τα 4,07 μ., ενώ ήδη έχει πετύχει ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό με προσπάθεια στα 4,01 μ., που θα έχει την ευκαιρία να βελτιώσει στη διοργάνωση της Λάρισας. Η νεαρή αποτελεί μια από τις ανερχόμενες στο αγώνισμα, αφού διαθέτει όλα τα χαρακτηριστικά να συνεχίσει την καλή παράδοση της χώρας μας στο επί κοντώ.
Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις των Διασυλλογικών Αγώνων θέλει να δώσει και η Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣΙ), που έχει 12,80 μ. στο τριπλούν και 6,12 μ. στο μήκος.
Οι αγώνες θα γίνουν κεκλεισμένων των θυρών και θα τηρηθεί το υγειονομικό πρωτόκολλο που έχει ορίσει η ομοσπονδία.
Η διοργάνωση θα μεταδοθεί ζωντανά σε livestreaming μετάδοση μέσα από το κανάλι του ΣΕΓΑΣ στο yοutube.
Το πρόγραμμα
ΣΑΒΒΑΤΟ 25 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΠΡΩΙ
09.15 110 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
09.45 100 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
10.10 400 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
10.35 400 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.00 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.25 100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

ΑΠΟΓΕΥΜΑ

17.00 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Βοηθητικο)
17.20 110 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.30 ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.40 100 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.00 ΥΨΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.00 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.00 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.20 100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.30 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.40 1.500 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.45 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.00 1.500 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.00 ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.20 400 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.40 400 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
19.40 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
20.00 2.000 μ. Φ.Ε. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
20.20 2.000 μ. Φ.Ε. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
20.40 4 Χ 100 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
21.00 4 X100 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
21.20 5.000 μ. ΒΑΔΗΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΙΟΥΛΙΟΥ
ΠΡΩΙ
08.10 10.000 μ ΒΑΔΗΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
09.20 400 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
09.45 400 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
10.10 200 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
10.35 200 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

ΑΠΟΓΕΥΜΑ
16.45 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ (Βοηθητικό)
17.30 400 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.50 400 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
17.50 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.50 ΥΨΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
17.50 ΜΗΚΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.10 200 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.15 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.30 200 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
18.50 800 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
18.40 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.10 800 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.30 3.000 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.20 ΜΗΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.35 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
19.50 3.000 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ
20.10 4 Χ 400 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
20.30 4 Χ 400 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΤΕΛΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ
Αναλυτικά οι συμμετοχές των Δωδεκανήσιων:
100μ. Γυναικών
Επιλαχούσες
Χαβά Ντέλιο, ΟΦΚΑ «Οι Ροδιονίκες» (2004)
Ελένη Παλαιού, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2004)
200μ. Γυναικών
Λάουρα Ζενέγια, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2003)
Ελπίδα Αναστασιάδη, ΓΑΣ Υγεία (2004)
400μ. Γυναικών
Λάουρα Ζενέγια, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2003)
Ελπίδα Αναστασιάδη, ΓΑΣ Υγεία (2004)
Επιλαχούσα
Ανδρονίκη Φωτεινού, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2003)
100μ. με εμπόδια Γυναικών
Σαββίνα Οικονομοπούλου, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2004)
Χαβά Ντέλιο, ΟΦΚΑ «Οι Ροδιονίκες» (2004)
Ιωάννα- Ραφαηλία Χριστοφή, Εύδαμος (2003)
Ελιμπιόνα Ζενέγια, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2003)
Σφύρα Γυναικών
Ισαέλα Κανάνι, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2004)
Ναταλία Μάγου, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2003)
Παρασκευή Πουλλή, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2006)
Επιλαχούσα
Ευαγγελία Αυγουστάκη, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2005)
Ακόντιο Γυναικών
Καλλιόπη Μεϊμάρη, Καζώνη Καλύμνου (2005)
Επιλαχούσα
Καλλιόπη Βαλσαμή, Καζώνη Καλύμνου (2006)
Άλμα σε μήκος Γυναικών
Επιλαχούσα
Ιωάννα Ραφαηλία Χριστοφή, Εύδαμος (2003)
Άλμα επί κοντό Γυναικών
Ελένη Παλαιού, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2004)
Εμινέ Τοπάλ, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2004)
200μ. Ανδρών
Επιλαχών
Ιωάννης Διαμαντής, ΓΑΣ Υγεία (2005)
400μ. Ανδρών
Επιλαχών
Γεώργιος- Άγγελος Τρικοίλης, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2003)
Δίσκος Ανδρών
Ιωάννης Τσελιάγκος, Α.Ο. Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου (2003)
Ακόντιο Ανδρών
Επιλαχών
Εμμανουήλ Μπουλαφέντης, Καζώνη Καλύμνου (2003)
Άλμα σε μήκος Ανδρών
Εμμανουήλ- Άγγελος Άγουρος, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2003)
Νικόλαος Μίαρης, Α.Ο. Ρόδου Καλλιπάτειρα (2005)
Άλμα επί κοντό Ανδρών
Δημήτριος Μαστής, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2003)
Παύλος Κριαράς, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2006)
Επιλαχόντες
Νικόλαος Χαμουζάς, ΑΓΕΣ Κάμειρος ( 2004)
Γεώργιος Αγγελόπουλος, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2004)
Ηλίας Τσακιρόπουλος, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2006)
Άλμα τριπλούν Ανδρών
Επιλαχών
Εμμανουήλ- Άγγελος Άγουρος, ΑΓΕΣ Κάμειρος (2003)

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ