Τον πρόδωσε η άμυνα!

Την ήττα με σκορ 96-88 γνώρισε ο Κολοσσός ΒΑΠ στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι του για τη φετινή σεζόν… Οι «θαλασσί» ηττήθηκαν στη Χαλκίδα από τον Ίκαρο, ο οποίος έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη και παρέμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της παραμονής. Αν και οι Ροδίτες κέρδισαν τη μάχη των «αιθέρων» και είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Μπράιαν Χόπκινς, δεν άντεξαν, αφού έκαναν τα διπλάσια λάθη (18-9) από τους γηπεδούχους, που είχαν μάλιστα και 73% στα δίποντα.
Παίζοντας χωρίς άγχος και σκοπιμότητες, ο Κολοσσός ΒΑΠ ήταν καλός στο α’ ημίχρονο… Έχοντας ορισμένα κενά αλλά και ορισμένα εντυπωσιακά διαστήματα κατάφερε να πάρει βραχεία κεφαλή στο σκορ (42-43), με κορυφαίο τον ασταμάτητο Μπράιν Χόπκινς, ο οποίος πρόλαβε να πετύχει 18 πόντους στο α’ ημίχρονο. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού ξεκίνησε δυνατά και αιφνιδίασε τον Ίκαρο Χαλκίδας (2-6 στο 1’) με δύο «κολλητά» τρίποντα του Χόπκινς. Οι γηπεδούχοι απάντησαν μ’ ένα γρήγορο 11-0 και προσπέρασαν για πρώτη φορά, κάνοντας μάλιστα το σκορ 11-6 στο 4’… Με τρίποντο του Γκαγκαλούδη, η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ έκανε το 16-8, αλλά ο Κολοσσός βρήκε λύσεις με τους Κακαρούδη και Νάτζφεϊ και μείωσε σε 20-19… Με πέντε πόντους του Σπανού και προσπάθεια του Χόπκινς το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 25-21.
Στη συνέχεια ο Ίκαρος έδειξε διάθεσή να τρέξει και τα κατάφερε εν μέρει… Το 25-23 (11’) έγινε 33-25 με αιχμές του δόρατος τους Άσκα, Ρόμπερτς και Ρίτσαρντσον… Οι Ροδίτες όμως αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αντέδρασαν και μείωσαν σε 33-30, για να ξεφύγει και πάλι με +7 ο Ίκαρος (37-30). Τα καλά οι «θαλασσί» τα άφησαν για το τέλος του β’ δεκαλέπτου… Με πόντους των Χόπκινς και Παπαντωνίου έκαναν σερί 0-9, προηγήθηκαν 37-39, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με 42-43, με τον Κολοσσό ΒΑΠ να βγαίνει νικητής στη μάχη των ριμπάουντ (14-18), αλλά και έχοντας κάνει 9 λάθη στο κλειστό γυμναστήριο της Κανήθου.
Ο γρήγορος ρυθμός συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην επίθεση, έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Κολοσσός ΒΑΠ με τον Χόπκινς να δίνει ρεσιτάλ προηγήθηκε και με +4 (48-52), ωστόσο από εκεί και πέρα η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα… Με τρίποντο του Σάτον αρχικά μείωσε σε 51-52, ενώ το 57-56 έγινε 66-56, με τον Ίκαρο να τρέχει στον αιφνιδιασμό. Σ’ αυτό βοήθησε σημαντικά ο Γκαγκαλούδης, που βελτίωσε την εικόνα του σε όλους τους τομείς. Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν…παραιτήθηκαν και με δύο τρίποντα του Τσαρ πλησίασαν σε 69-62, που ήταν και το αποτέλεσμα της γ’ περιόδου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν είχε κάτι διαφορετικό, με τον Κολοσσό ΒΑΠ να είναι κυρίαρχος στα ριμπάουντ αλλά να συναντάει δυσκολίες από τον Άσκα. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα (71-66 και 75-68), για να προκαλέσει όμως ταχυπαλμίες ο Τσαρ, αφού με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 75-72 στο 34’. Ο Άσκα όμως ήταν και πάλι εκεί και με γκολ-φάουλ έκανε το 78-72 (35’), ενώ η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Κακαρούδης, ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος του Ικάρου, ο οποίος με 4/4 βολές του Γκαγκαλούδη έκανε το σκορ 82-72. Η διαφορά έφτασε το +12 (86-74), ο Κακαρούδης μείωσε με τρίποντο, ενώ η διαφορά έπεσε και στο -7 (86-79) με κάρφωμα του Σμιθ στο 37’. Τα λάθη των γηπεδούχων έβαλαν τον Κολοσσό στο παιχνίδι και με δύο βολές ο Χόπκινς μείωσε σε 86-81 (38’), ενώ με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 86-84 (39’). Ο Αμερικανός αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ενώ ο Σάτον έκανε το 91-86 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Ο Ίκαρος μάλιστα με τον Άσκα ξέφυγε με +8 (94-86) και έφτασε στη νίκη, με την οποία έμεινε ζωντανός. Αξίζει να σημειωθεί ότι με τους «θαλασσί» δεν έπαιξε ο τραυματίας Άγγελος Τσάμης, ενώ επέστρεψε ο Τρέβις Σίμπσον.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-21, 42-43(ημ.), 69-62, 96-88
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.- Αφεντουλίδης- Πουρσανίδης Κ.
ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούνταλ 3(1), Άσκα 26, Σάτον 14(1), Γκαγκαλούδης 17(3), Σπανός 5(1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16, Βέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5(1), Τσαρ 11(3), Ματσαμάς, Γεωργαλλής, Χόπκινς 28(4), Σμιθ 14, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5, Κακαρούδης 16(2), Πάντιτς 2, Νάτζφεϊ 5(1).