Εύκολη νίκη για τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος!

Χωρίς να δυσκολευτεί και με ”σβηστές” μηχανές ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος κέρδισε εύκολα τον Άρη με 59-37 και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της Α1 Κατηγορίας. Η ροδίτικη ομάδα, μετά τον μηδενισμό στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, κέρδισε άνετα τους ουραγούς Θεσσαλονικείς και έκλεισε με μία ακόμη νίκη τον α’ γύρο του πρωταθλήματος. Με κορυφαίο τον Τούρκο Ομέρ Γκιουρκάν (δεν έπαιξε καν στο τελευταίο δεκάλεπτο) και δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος πήρε τη νίκη, παίζοντας εξαιρετικά στο β’ δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Μουδιασμένα ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος, σε αντίθεση με τον Άρη, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και μέχρι το 8’ είχε το προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ χαλαρά στο παρκέ, κάτι που εκμεταλλεύθηκαν οι Θεσσαλονικείς που προηγήθηκαν με 2-6 και 4-8. Με κορυφαίο τον Συμεωνίδη, ο Άρης είχε σταθερά το προβάδισμα (6-10 και 9-12 στο 6’), με τον Γ.Σ. Δωδεκάνησος να μένει κοντά στο σκορ χάρη στον απίστευτο Ομέρ Γκιουρκάν. Μάλιστα με προσπάθεια του ίδιου, οι Ροδίτες πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (17-16 στο 9’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 21-15. Στο διάστημα αυτό, ο Τούρκος σέντερ πρόλαβε να πετύχει 15 από τους 21 πόντους της ομάδας του.
Στο β’ δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος έκανε ότι ήθελε το παρκέ… Αρχικά, σοβαρεύτηκε στην άμυνα, βρήκε ρυθμό και με τον Γκιουρκάν να κάνει «μαγικά» ξέφυγε στο σκορ και «καθάρισε» το παιχνίδι. Με σερί 8-0 το σκορ έγινε 29-18 (23’) και το παιχνίδι πήρε το δρόμο του. Ο Χαμαντί βοήθησε στο σκοράρισμα και η μηχανή του Γ.Σ. Δωδεκάνησος πήρε μπροστά για να κλείσει το ημίχρονο με 42-23, αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν παραπάνω από ορατή. Στο β’ δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 22-5 υπέρ του Γ.Σ. Δωδεκάνησος, που έπαιξε με βάση τις πραγματικές του δυνατότητες. Στο γ’ δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε (47-29 στο 25’), με τους Ροδίτες να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα αλλά να μην φορτσάρουν (51-32 στο 30’). Η τελευταία περίοδος είχε τυπική σημασία, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, το επιμέρους σκορ ήταν 8-5 για να τελειώσει το παιχνίδι με 59-37.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-18, 42-23(ημ.), 51-32, 59-37
Διαιτητές: Ξανθός- Σκαλτσής
Γ.Σ. ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΣ (Μποσγανάς- Μαρουλλάκης): Γέρεμιτς 5, Λουκάς, Χαρτερός, Μιχαήλου 5, Χαμαντί 14, Χατζηδημητρίου Μ., Χατζηδημητρίου Ε. 2, Χατζηκαντής 4, Μαλωνάς 2, Γκιουρκάν 27.
ΑΡΗΣ (Κοντός- Αποστόλου): Καλογιάννης, Χρυσοβέργης, Τσιντάρης 6, Συμεωνίδης 13, Καραδήμος 17, Τσακιλτσίδης, Ζαχαρούδης 1, Παντελίδης.