Γ’ Εθνική Κατηγορία: Δεν «βόλεψε» κανέναν (Φωτορεπορτάζ)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΓΑΣ Ιάλυσος και τον Α.Σ. Ρόδος για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας στον 4 όμιλο, καθώς οι δύο ομάδες του νησιού μας αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία, καθώς παρέμειναν στην μέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τα τέρματα των «τοξοβόλων» σημείωσε ο Γιώργος Δελαπόρτας, ενώ τα γκολ των «ελαφιών» πέτυχαν οι Παναγιώτης Ατματσίδης και Χρήστος Αμανατίδης.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΓΑΣ Ιάλυσος να έχει τον πλήρη έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρία στην εστία του Πάππου.
Οι «τοξοβόλοι» αύξησαν την πίεσή τους προκειμένου να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, όμως οι προσπάθειές τους σταματούσαν στους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.
Από το 25ο λεπτό, ο ρυθμός έπεσε με τον Α.Σ. Ρόδος να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητικός, όμως ο ΓΑΣ Ιάλυσος βρήκε τον τρόπο να πάρει το προβάδισμα στο 28ο λεπτό, μετά από κάθετη πάσα του Ρεκλείτη και διαγώνιο σουτ του Δελαπόρτα.
Από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «τοξοβόλοι» έλεγξαν χωρίς προβλήματα την αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια και με τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο των Κουρούπη και Ευγενικού, ο Α.Σ. Ρόδος ξεκίνησε πολύ καλά και μέχρι το 57ο λεπτό, είχε ανατρέψει το σε βάρος του σκορ.
Αρχικά στο 50ο λεπτό, ο Ατματσίδης, μετά από κόρνερ του Χατζηλιόντας ισοφάρισε σε 1-1 και στην συνέχεια στο 57ο λεπτό ο Αμανατίδης πλάσαρε εύστοχα για το 2-1 των «ελαφιών».
Οι «τοξοβόλοι» έχοντας το σε βάρος τους σκορ, ανέβασαν την απόδοσή τους προσπαθώντας να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η αμυντική λειτουργία του Α.Σ. Ρόδος, κρατούσε το προβάδισμα.
Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελειώσει με νικητή τον Α.Σ. Ρόδος, καθώς η αναμέτρηση είχε μπει στις καθυστερήσεις, ωστόσο, ο Γιώργος Δελαπόρτας είχε διαφορετική άποψη, καθώς στο 93ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ισοφάρισε σε 2-2. Οι «τοξοβόλοι» είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 95ο λεπτό να φέρουν τούμπα το παιχνίδι, όμως η κεφαλιά του Παυλίδη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πάππου, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ανδρέα Γκάμαρη να βρίσκει τις δύο ομάδες του νησιού μας ισόπαλες με σκορ 2-2.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Γιώργος Δελαπόρτας δεν πανηγύρισε τα γκολ του, καθώς την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στην ομάδα του Α.Σ. Ρόδος.
3ο λεπτό, ατομική ενέργεια του Αμανατίδη, όμως το σουτ του πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.
12ο λεπτό, φάουλ- σέντρα από τα δεξιά του Παφιάκη, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα του Πάππου, όμως ο Ανδρίκος πριν περάσει η μπάλα την γραμμή, με υπερένταση την έδιωξε σε κόρνερ.
22ο λεπτό, ατομική ενέργεια του Παυλίδη από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τον Πάππο να μπλοκάρει την μπάλα.
28ο λεπτό, γκολ. Κάθετη πάσα του Ρεκλείτη έβγαλε σε θέση βολής τον Δελαπόρτα που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
40ο λεπτό, σέντρα του Διακουράκη από τα αριστερά, είχε αποδέκτη τον Παυλίδη που πιεζόμενος έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία του Α.Σ. Ρόδος.
49ο λεπτό, γκολ . Επικίνδυνο γύρισα του Αμανατίδη, με υπερένταση ο Φυλακούρης διώξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χατζηλιόντας στέλνοντας την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, με τον Ατματσίδη να προλαβαίνει τους αμυντικούς του ΓΑΣ Ιάλυσος και τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Α.Σ. Ρόδος.
57ο λεπτό, γκολ. Γέμισμα του Τζιβίλογλου, κεφαλιά πάσα του Ατματσίδη στον Αμανατίδη, ο τελευταίος, μέσα στην περιοχή, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε τον εξερχόμενο Παπαδόπουλο, κάνοντας το 2-1 για τον Α.Σ. Ρόδος.
62ο λεπτό, πάσα του Δελαπόρτα στον Παυλίδη, ο τελευταίος έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ.
68ο λεπτό, επικίνδυνη σέντρα- φάουλ του Δελαπόρτα, η μπάλα έφτασε στον Φυλακούρη που αιφνιδιάστηκε με την κεφαλιά του να περνάει άουτ.
69ο λεπτό, επικίνδυνο γύρισμα του Χατζηφούντας μέσα στην μικρή περιοχή του Α.Σ. Ρόδος, η μπάλα πέρασε από αμυντικούς και επιθετικούς καταλήγοντας άουτ.
83ο λεπτό, σέντρα- φάουλ του Δελαπόρτα, ο Φυλακούρης έκανε την κεφαλιά με τους αμυντικούς να διώχνουν την μπάλα.
93ο λεπτό, γκολ. Κάθετη πάσα του Μόσχου στον Δελαπόρτα, που από θέση τετ α τετ πλάσαρε εύστοχα τον Πάππο ισοφαρίζοντας σε 2-2 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος.
95ο λεπτό, μεγάλη ευκαιρία για τους «τοξοβόλους», με τον Μόσχο να κάνει την σέντρα και τον Παυλίδη να κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Πάππου
ΓΑΣ Ιάλυσος: Παπαδόπουλος, Παπασπύρος (79ο Μόσχος), Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Λίτσος, Παυλίδης, Χατζηφούντας, Διακουράκης ( 58ο λ.τρ. Χατζηπέτρος), Δελαπόρτας, Παφιάκης (46ο λ.τρ. Σπάρταλης), Αχείμαστος.
Α.Σ. Ρόδος: Πάππος, Ανδρίκος, Τζιμογιάννης, Καντιμοίρης, Ιμεραλιλάι ( 46ο Κουρούπης), Νικήτας ( 46ο Ευγενικός), Χατζηλιόντας, Τζιβίλογλου, Αμανατίδης ( 82ο Βολονάκης), Ατματσίδης, Τάντιτς.