Φυσιολογική ήττα του Κολοσσού!

Την ήττα με σκορ 90-67 από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ γνώρισε ο Κολοσσός H Hotels, για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Άστοχο ξεκίνημα με πολλά λάθη από την ομάδα μας στην αρχή του ματς, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να είχε τον έλεγχο από νωρίς και να πηγαίνει σε διψήφια τιμή την υπέρ του διαφορά (17-4). Στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, οι «θαλασσί» βελτιώθηκαν επιθετικά, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να ήταν το 23-12.
Οι παίκτες του Καντζούρη συνέχισαν το ίδιο καλά επιθετικά και η διαφορά δεν μεγάλωνε (34-22), μέχρι το 14’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +19 (41-22), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, οι «θαλασσί» πίεσαν αμυντικά και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια μείωσαν σε 44-30, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση στην αρχή του δεύτερου μέρους, μειώνοντας αρχικά στο -10 (51-41), ενώ με τον Καντέρ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (54-47), στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, τα λάθη έδωσαν εύκολα καλάθια στους γηπεδούχους και έτσι το σκορ ήταν το 65-50.
Το νωθρό ξεκίνημα των «θαλασσί» στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να ανοίξει τη διαφορά (74-53), στο 34’, με το τελικό σκορ να ήταν το 90-67.
Τα δεκάλεπτα: 23-12, 44-30, 65-50, 90-67
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 10 (2), Καλαϊτζάκης 7, Μπέντιλ 12 (2), Σαντ-Ρος 6, Μακ 5 (1), Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 8, Βουγιούκας, Νέντοβιτς 19 (4), Ουάιτ 4, Μήτογλου 8 (1).
Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Άρτις 14 (1), Άντριτς 15 (3), Ζάρας 12 (4), Τούμπα 4, Γκόινς 4 (1), Καμαριανός, Ξανθόπουλος 4 (1), Λιάπης 3 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 11.