Α.Σ. Τήλος- Κύπρος: 1-2: «Άλωσε» την Τήλο και… βλέπει τίτλο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Κύπρου στο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας στον 1ο όμιλο.
Το συγκρότημα του Δημήτρη Σαλπιγκτίδη επικράτησε μέσα στο γήπεδο της Τήλου του τοπικού Αθλητικού Συλλόγου με σκορ 2-1 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, κάνοντας ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου και της ανόδου στην μεγάλη κατηγορία.
Οι φιλοξενούμενοι «μπήκαν» καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Κενενούνη στο 20ο λεπτό και στο 43ο λεπτό διπλασίασαν τα τέρματά τους με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοντογιώργη, με το 2-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, μειώνοντας σε 2-1 με τέρμα του αειθαλή Κώστα Σακελλάρη. Οι Τηλιακοί πίεσαν στην συνέχεια για να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν, με την ομάδα της Κύπρου να παίρνει τελικά το πολύτιμο «τρίποντο».
Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές, καθώς στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν από τον διαιτητή Αλέξανδρο Σπάρταλη οι Σταμάτης Αμπελάς και Νίκος Χριστοφής.
Α.Σ. Τήλος: Χατζηνικόλας, Χατζηφούντας, Ρούκο (85ο Τσιβερδής), Σακελλάρης Κυρ., Οίκουτας, Χριστοφής, Φιλακούρης, Λεβτσένκο (46ο Σακελλάρης Κωσ.), Μόσχου, Αγκόλι, Οικονόμου.
Κύπρος: Τύρελης, Κωνσταντίνιδης, Κοντογιώργης, Κενενούνης, Στόιος, Πρέτση, Χωρίτης, Αμπελάς, Ροδίτης ( 80ο Τραγάκης), Τριπολίτης ( 90ο Χατζημιχάλης), Κονίδης (70ο Κυριαζάκος)