Πανσερραϊκός- Διαγόρας: 3-1: Υπέκυψε στους πρωταθλητές

Την ήττα με σκορ 3-1 γνώρισε στο δημοτικό στάδιο Σερρών ο Διαγόρας από τον τοπικό Πανσερραϊκό, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 1ο όμιλο (Βόρειο).
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, σχεδόν σε όλοι την διάρκεια της αναμέτρησης, με τον «γηραιό» να μην μπορεί να αντισταθεί στην ανωτερότητά τους.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του αγώνα οι «κυανέρυθροι» έκαναν το καθιερωμένο pasillo και χειροκρότησαν τους αντιπάλους τους για την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου και της ανόδου στην Super League 1.
Η εικόνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές του Πανσερραϊκού να έχουν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της, προσπαθώντας να απειλήσουν την εστία του Διαγόρα.
Οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 15ο λεπτό, με ωραία κεφαλιά του Ανδρέα Κατσαντώνη έπειτα από σέντρα του Δεληγιαννίδη.
Μετά το γκολ οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα ανασυντάχθηκαν, ανέβασαν την απόδοσή τους και ισορρόπησαν το παιχνίδι, επιδιώκοντας να φανούν απειλητικοί προς την εστία των γηπεδούχων, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Ευκαιρίες δεν σημειώθηκαν από τις δύο ομάδες, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν και πάλι τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και στην πρώτη τους καλή επίθεση κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Μάριος Σοφιανός με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διαγόρα, κάνοντας το 2-0.
Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν πιάστηκαν ιδιαίτερα, παρότι οι ποδοσφαιριστές του «γηραιού» προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση.
Στο 77ο λεπτό ο Πανσερραϊκός πέτυχε και τρίτο γκολ, με δράστη αυτή την φορά τον Αχμέτ Σαΐντ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Το μόνο που άλλαξε έως και το τέλος της αναμέτρησης ήταν το τελικό σκορ, καθώς στο 84ο λεπτό ο Κώστας Μπούμπας με ωραία πλασέ έπειτα από σέντρα του Τάτση, μείωσε για το Διαγόρα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
Τα γκολ
15ο λεπτό: Σέντρα του Δεληγιαννίδη στην καρδιά της περιοχής του Διαγόρα, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Κατσαντώνης και με ωραία κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Αθανασόπουλου, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.
55ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια από τον Μάριο Σοφιανό που μπήκε στην περιοχή του Διαγόρα, πλάσαρε τον Αθανασόπουλος, κάνοντας το 2-0 για τον Πανσερραϊκό.
77ο λεπτό: Λάθος από τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα στο χώρο της μεσαίας γραμμής με τον Αχμέτ Σαΐντ να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι από τον Αθανασόπουλο, πλασάροντας εύστοχα κάνοντας το 3-0 για τον Πανσερραϊκό.
84ο λεπτό: Σέντρα από τον Τάτση, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μπούμπας που με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Κατσίκα, μειώνοντας σε 3-1 για τον Διαγόρα.
Οι συνθέσεις
Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Δεληγιαννίδης (69ο Σαΐντ), Καρασαλίδης, Αυλωνίτης (69ο Πατεκίδης), Πεταυράκης, Στάικος (61ο Θυμιάνης), Κολομπίνο, Σοφιανός (69ο Μασκανάκης), Στίνα, Κατσαντώνης (72ο Νάτσος), Μπαΐροβιτς.
Διαγόρας (Άγγελος Διγκόζης): Αθανασόπουλος, Τάτσης, Μανιώτης, Γκρόζντανιτς, Μαγκάκης, Αρίας (82ο Πετράκης), Τσιαντούλας (66ο Λούκιτς), Μιχόπουλος (59ο Παραστατίδης), Αντεσίνα (82ο Βουργουντζής), Μανιάς (82ο Μπούμπας), Σταμένκοβιτς.