Ήττα-σοκ για τον Κολοσσό και break της Λάρισας!

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα που έκανε ο Κολοσσός στο παιχνίδι με τη Λάρισα. Με όπλο την αμυντική του προσήλωση και έχοντας λύσεις στο σκοράρισμα, οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με 7-0 και 9-2 (3.30’) Τα γρήγορα φάουλ που χρεώθηκαν οι Μίλερ και Ποτ, έδωσαν το δικαίωμα στη Λάρισα να μειώσει σε 11-8 (5’) και 13-10 (6’). Οι Ροδίτες όμως ήταν ασταμάτητοι επιθετικά και έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα κατάφεραν να ξεφύγουν με 22-14 (7’) και 25-16 (8’) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 28-19.
Στη συνέχεια η Λάρισα βελτίωσε αισθητά την απόδοση της στην άμυνα και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά… Με τεράστια υπεροπλία μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Φώτη Τακιανού μείωσε σε 28-24 (11.30’) Ο Κολοσσός έπαθε… αφλογιστία και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κρουμπάλι (30-30). Οι «θαλασσί» με τον Μαργαρίτη κατάφεραν να κάνουν ένα καλό δίλεπτο και με buzzer beater του Κρουμπάλι έκλεισαν το ημίχρονο με +5 (36-31).
Όπως και στο α’ ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ο Κολοσσός ξεκίνησε πάρα πολύ καλά.. Με τους Μίλερ, Φλόιντ και Τιλί το σκορ έγινε 44-35 (22’), με τη Λάρισα όμως να αντιδράσει γρήγορα και να μειώνει αρχικά σε 46-41, ενώ με 4/4 βολές του Τσαϊρέλη, οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 48-50. Οι Ροδίτες βρήκαν τον τρόπο και πήραν γρήγορα τα ηνία και με buzzer beater του Μίλερ, έκλεισαν το γ’ δεκάλεπτο με 53-50.
Στην τελευταία περίοδο η Λάρισα ήταν ξανά καλύτερη και παίζοντας συγκεντρωμένα έλεγξε το ρυθμό του αγώνα. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 53-54, ενώ με τον Μούντι να παίρνει μπροστά ξέφυγαν αρχικά με 55-61 (34’). Με τους Κρουμπάλι και Μούντι, η Λάρισα ξέφυγε με 59-69 (37’), με τον Κολοσσό να πλησιάζει με τον Φλόιντ (63-69 στο 39’), αλλά τους φιλοξενούμενους να κρατούν τη νίκη και να κάνουν το 1-0 στο Παλέ ντε Σπορ της Καλλιθέας.