Ισοπαλία με «νικητή»

Την ευκαιρία να κάνουν σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, έχασαν Ιάλυσος και Διαγόρας στο Οικονομίδειο, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ. Ο «γηραιός» βέβαια θα μπορούσε να θεωρηθεί ως «κερδισμένος», καθώς παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και από αυτό το παιχνίδι, διατηρώντας το προβάδισμα για την πρωτιά, ενώ ο «τοξοβόλος» ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής, όμως πλέον η υπόθεση-τίτλος δεν εξαρτάται από τον ίδιο.

Μέτριο έως κακό ήταν το πρώτο μέρος στο Οικονομίδειο, με τις δύο ομάδες να κοιτούν περισσότερο το πώς δεν θα δεχθούν γκολ, επιδιδόμενες σε παιχνίδι κέντρου και χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 10’ μετά από σέντρα του Ζουρούδη, ο Καπουράνης δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, η οποία πέρασε άουτ, ενώ η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μετά από 25 λεπτά, όταν μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλιόντα ο Φυλακούρης πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Μπρέσκα έκλεψε τη μπάλα από τον Ρεκλείτη στο ύψος της περιοχής, ελίχθηκε, όμως ο Λουτριώτης ήλεγξε την πορεία της μπάλας βλέποντας την να καταλήγει άουτ. Ο Ιάλυσος έφτασε κοντά στο γκολ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Αθανασίου σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Ταμπάσης έδιωξε σε κόρνερ.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με το ματς να είναι μοιρασμένο και τις καλές στιγμές ελάχιστες και από τις δύο ομάδες. Στο 53’ μετά από το φάουλ που εκτέλεσε με σέντρα ο Μαΐλης, ο Καρπαθάκης έκανε τη γυριστή κεφαλιά προς την εστία, με τον Ζουρούδη να μην μπορεί να προλάβει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά μετά ο Χατζηλιόντας έκανε το σουτ από καλή θέση, όμως ο Ταμπάσης είπε και πάλι «όχι» απομακρύνοντας σε κόρνερ. Ο Διαγόρας είχε ακόμη μια καλή φάση στο 79’, με τον Μπρέσκα να εκτελεί κόρνερ και τον Πεταυράκη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Το 0-0 παρέμεινε μοιραία μέχρι το φινάλε και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις.

*Χωρίς τον Πάρη Ανδράλα αγωνίσθηκε και πάλι ο Διαγόρας. Ο έμπειρος παίκτη «δοκίμασε» στην προθέρμανση πριν το παιχνίδι, όμως τελικά διαπίστωσε ότι δεν ήταν έτοιμος και τη θέση του στη βασική ενδεκάδα πήρε ο Πασκούλεφ.

Διαιτησία: Σιδηρόπουλος, Τσέτσος, Στεφανάκης.

Ιάλυσος: Λουτριώτης, Φυλακούρης, Παπαδημήτρης, Αθανασίου (73’ Μπιγκό), Ρεκλείτης, Καρπαθάκης, Παφιάκης, Σταυλάς, Χατζηλιόντας (68’ Σπάρταλης), Χατζηφούντας, Μαθιός

Διαγόρας: Ταμπάσης, Σαλαμαστράκης, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Πασκούλεφ (85’ Μπαύρης), Προβατίδης, Μαΐλης, Καπουράνης, Ζουρούδης, Μπρέσκα (90’ Καραγεωργίου), Λυμπερόπουλος (61’ Θεοδοσίου)