Ένα τρίποντο και δύο… «σφυρίγματα»!

Η νίκη από την ήττα δεν απέχει πολύ… Το πολύ ένα τρίποντο ή 1-2 «σφυρίγματα» εις βάρος σου! Κάπως έτσι ένιωσε και ο Κολοσσός στην Αμαλιάδα, όπου ηττήθηκε με 79-76 από τον Κόροιβο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Basket League. Ένα άστοχο τρίποντο του Γεωργαλλή, ένα εύστοχο του Πόσλεϊ και ένα καθαρό φάουλ πάνω στον Χάρις που δεν δόθηκε ποτέ (στην εκπνοή) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ υπέρ των γηπεδούχων. Μάλιστα λίγο νωρίτερα και συγκεκριμένα 1.16’ πριν το τέλος οι διαιτητές «ανακάλυψαν» επιθετικό φάουλ του Τζόουνς πάνω στον Σαχπατζίδη με το σκορ να είναι 73-74. Τα σφυρίγματα τους στο τέλος έπαιξαν καταλυτικό ρόλο για τη νίκη του Κόροιβου Αμαλιάδας. Ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο δεν ήταν καλός κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Όταν «έσφιξε» την άμυνα του μπήκε στο παιχνίδι και διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος.
Ο εκπληκτικός Ντεκόσεϊ ήταν ο «δήμιος» του Κολοσσού στο α’ ημίχρονο, αφού πετυχαίνοντας 16 πόντους, οδήγησε τον Κόροιβο Αμαλιάδας στο +8. Οι γηπεδούχοι πετούσαν… «φωτιές» στην επίθεση και επιβάλλοντας τον γρήγορο ρυθμό τους, κατάφεραν να πετύχουν 43 πόντους απέναντι στους «θαλασσί», που εμφάνισαν πολλά αμυντικά προβλήματα. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου ξέφυγε με 9-4 (3’) χάρη κυρίως στους Κάρσον και Ρούντρι, με τον Κολοσσό να πλησιάζει σε 11-9 έχοντας αιχμές του δόρατος τους Τζόουνς και Γκρίφιν. Ο Κόροιβος όμως ήταν καλύτερος και όταν άρχισε να παίρνει μπροστά ο Ντεκόσεϊ, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 13-10 σε 20-10 (9’). Το α’ δεκάλεπτο τελείωσε με 22-14, με τη μεγάλη ζημιά να έχει γίνει από τον Ντεκόσεϊ, που πρόλαβε να πετύχει τους μισούς πόντους της ομάδας του (11). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό ο Κόροιβος Αμαλιάδας έκανε ένα μόλις λάθος, με τους Ροδίτες να έχουν πολλά αμυντικά προβλήματα.
Με τους Πρόστραν και Γκρίφιν να δίνουν λύσεις, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησε δυναμικά και με επιμέρους σκορ 0-8 σε διάστημα τριών λεπτών «εξαφάνισε» το -8. Ισοφάρισε σε 22-22 (13’), αναγκάζοντας τον Ντίνο Καλαμπάκο να καλέσει τάιμ-άουτ. Αμέσως ο Κόροιβος συνήλθε και απάντησε με τους Πόσλεϊ, Αντωνάκη και Χάινς (28-22 στο 14’). Με τρίποντο του Πρόστραν, ο Κολοσσός επέστρεψε (30-29 στο 16’), με τον Κόροιβο να πατάει το πόδι στο γκάζι και να βρίσκει λύσεις όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 35-33 με τον Χάρις. Η ομάδα της Αμαλιάδας μ’ ένα εξαιρετικό τρίλεπτο έκανε σερί 8-2 και έκλεισε το ημίχρονο με 43-35.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και ο ρυθμός «έπεσε» αισθητά… Είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες σκόραραν με το ζόρι ειδικά μετά το 22’. Οι γηπεδούχοι πάντως ξεκίνησαν καλά και με καλάθι του Σαχπατζίδη, έκαναν το σκορ 46-36 (22’), αλλά στο σημείο εκείνο οι Ροδίτες έσφιξαν την άμυνα τους και πλησίασαν με τρίποντο του Μπρέι σε 46-42, αφήνοντας για τρία λεπτά χωρίς πόντο τον Κόροιβο Αμαλιάδας. Οι δύο ομάδες σκόραραν με βολές (47-43), με τον Μπρέι να κρατάει «ζωντανό» τον Κολοσσό και με δικό του τρίποντο να κάνει το σκορ 49-46. Τα συνεχόμενα λάθη και οι κακές επιλογές των «θαλασσί» έδωσαν το δικαίωμα στον Κόροιβο να μετατρέψει το σκορ από 49-47 σε… 54-47 στο 29’. Ήταν φανερό ότι για να έχει τύχη ο Κολοσσός στο παιχνίδι θα έπρεπε να βελτιώσει την άμυνα του, κάτι που έγινε στο γ’ δεκάλεπτο, το οποίο τελείωσε με 57-52.
Στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη «μάχη» και τα πάντα κρίθηκαν στο ένα τρίποντο αλλά και στη διαιτησία που έβαλε το χεράκι της. Ο Κολοσσός με γκολ-φάουλ του Μπρέι και τρίποντο του Χάρις προσπέρασε με 57-58 και μάλιστα ξέφυγε και με +4 (59-63 στο 34’) με τρίποντη- βόμβα του πρώτου. Ο Πόσλεϊ που ήταν εκπληκτικός στο β’ ημίχρονο μείωσε σε 62-63, αλλά ο Πρόστραν με τρίποντο έκανε το 62-66. Ο Κόροιβος με δίποντο του Μιλεντλιγιεβιτς και τρίποντο του Χάινς πήρε ξανά το προβάδισμα (67-66 στο 36’), όμως ο Γκρίφιν απάντησε (67-69 στο 37’). Ο Πόσλεϊ ισοφάρισε σε 69-69 και ο Γκρίφιν με 2/2 βολές έκανε το 69-71. Και πάλι ο Πόσλει από τις βολές έκανε το 71-71, ενώ ο Γκρίφιν με τρίποντο έδωσε αέρα τριών πόντων στον Κολοσσό (71-74). Ο Σαχπατζίδης με 2/2 βολές (2.07 πριν το τέλος) μείωσε σε 73-74, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Πρόστραν στο 1.46. Ο Τζόουνς χρεώθηκε με ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ επιθετικό φάουλ στο 1.16’ σε διεκδίκηση του ριμπάουντ, ενώ ο Σαχπατζίδης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 74-74. Στα 49’’ ο Ρούντρι αστόχησε σε δύσκολο λέι-απ και ο Τζόουνς κέρδισε φάουλ. Ο Αμερικανός παίκτης ήταν ψύχραιμος στα 41’’ και έκανε το 74-76 για να τον μιμηθεί στα 33’ ο Πόσλεϊ (76-76). Στα 16’’ ο Γεωργαλλής αστόχησε σε τρίποντο, όχι όμως και ο Πόσλεϊ στα 2’’, κάνοντας το 79-76. Ο Άρης Λυκογιάννης πήρε τάιμ-άουτ έγινε η επαναφορά, πήρε τη μπάλα ο Χάρις όμως δεν του δόθηκε καθαρό φάουλ στην εκπνοή σε προσπάθεια του για τρίποντο. Από τους νικητές κορυφαίος στο β’ ημίχρονο ήταν ο Πόσλεϊ και στο α’ ο Ντεκόσει, ενώ από τον Κολοσσό πολύ καλή παρουσία είχαν οι Τζόουνς (17π, 10 ριμπ.), Γκρίφιν, Πρόστραν και Μπρέι.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 22-14, 43-35(ημ.), 57-52, 79-76
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Πουρσανίδης Κ.- Ταρενίδης
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόσει 18(1), Κάρσον 7(1), Πόσλει 26(4), Μιλεντίγιεβιτς 2, Αντωνάκης 2, Σαχπατζίδης 8, Σκουλιδάς, Σπυριδωνίδης, Χάινς 10(1), Ρούντρι 6(1), Ντίκερσον.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17(1), Χάρις 5(1), Τζόουνς 17, Σχίζας 2, Πρόστραν 10(2), Γεωργαλλής, Σταμάτης 1, Μπρέι 19(4), Παπαδάκης, Ράιτ 5.
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Π.Α.Ο.Κ.- Γ.Σ. Κύμης 94-83,.Α.Ε.Κ.- Ρέθυμνο 81-74 και Πανιώνιος- Προμηθέας Πάτρας 80-87