Super League 2: Διαγοράρα και στα Τρίκαλα

Ακόμα μία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε στα Τρίκαλα με σκορ 1-0 σε βάρος της ομώνυμης ομάδα για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, ανεβάζοντας τον «γηραιό» στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, πέτυχε ο Σμυρλής μόλις στο 1ο λεπτό.
Να σημειώσουμε ότι ο Διαγόρας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε οι Μπαστακός και Κάκκο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Διαγόρα, καθώς στην πρώτη του επίθεση ο «γηραιός» κατάφερε να σκοράρει με τον Σμυρλή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ έπειτα από σέντρα του Κοντοχρήστου.
Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ, πήραν τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας, πιέζοντας τους «κυανέρυθρους», ωστόσο, η άμυνα του Διαγόρα δεν αντιμετώπισε προβλήματα καθαρίζοντας όλες τις φάσεις μπροστά από την εστία του Τσέλιου, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα που πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο 45λεπτό ήταν κακό στην μεγαλύτερη διάρκεια του, χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τα Τρίκαλα να έχουν μια μικρή υπεροχή.
Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε σασπένς, καθώς στο 81ο λεπτό ο Διαγόρας έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές έπειτα από την αποβολή του Μπαστακού με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στο 88ο λεπτό ο «γηραιό» έμεινε με 9 ποδοσφαιριστές αφού αποβλήθηκε και ο Κάκκο αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 94ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως το σουτ του Νιάρου σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Τσέλιου, με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα υπέρ του Διαγόρα.
Το γκολ
1ο λεπτό, γκολ. Ο Διαγόρας στην πρώτη του επιθετική προσπάθεια άνοιξε το σκορ. Ο Κοντοχρήστος έκανε την σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Σμυρλή που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.
Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Νιάρος, Πιαστόπουλος (74ο Ζησόπουλος), Σουλιώτης, Ριζογιάννης, Σκόνδρας (74ο Σιλβάνο), Παπαγεωργίου, Φασίδης (42ο λ.τρ. Ευθυμιου), Κεχαγιάς, Αλμπάνης (58ο Ελευθεριάδης), Σταματής
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Κοντοχρήστος (85ο Αυγενικού), Μασούρας, Αθανασίου (85ο Σελινιωτάκης), Ντοριβάλ (57ο Λινάρδος), Αλάεθ (57ο Κάκκο), Σμυρλή (67ο Μανωλάκης), Μπαστακός.