Δύο στα δύο για την Τσαβαρή

Με το δεξί ξεκίνησε της αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2017, ο Π.Σ.Ρ. Μεσόγειος, καθώς στο 1ο ΖΕΥΣ Time Trial, η Ελένη Τσαβαρή, αναδείχθηκε νικήτρια στα 20 χιλιόμετρα ατομικής χρονομέτρησης, με επίδοση μάλιστα πολύ καλή για την εποχή, καθώς κάλυψε τα 20χλμ και 200m, της διαδρομής, σε 27’51”. Ήταν ένα δυνατό test καθώς είχε σαν αντιπάλους σχεδόν όλες τις καλύτερες ελληνίδες αθλήτριες.

Ο Στέλιος Πατηνιώτης, στην κατηγορία παίδων, πλήρωσε κάποια λάθη απειρίας και αγωνιστικής ετοιμότητας, και κατετάγη 9ος με χρόνο 15′.30” σε μια κατηγορία που μέχρι το τέλος, η ορθότητα των αποτελεσμάτων της αμφισβητήθηκε έντονα.

Ο Π.Σ.Ρ. Μεσόγειος αν και έχει σοβαρές αμφιβολίες και για την τελική κατάταξη του αθλητή του αποδέχεται το αποτέλεσμα, καθώς σε αγώνες προετοιμασίας, σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα, αλλά τα συμπεράσματα από την αγωνιστική κατάσταση των αθλητών του.

Τέλος, ο Μιχάλης Τριομμάτης στο πρώτο ΕΤΑΠ του διεθνή ποδηλατικού γύρου ”ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ” πραγματοποίησε μέτρια εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 98η θέση μεταξύ 140 ανδρών και εφήβων αθλητών.

Νικήτρια και στο δεύτερο αγώνα που συμμετείχε μέσα στο σαββατοκύριακο αναδείχθηκε η Ελένη Τσαβαρή, αυτή τη φορά στο σιρκουί ”Γ. Τρανόπουλος” που διοργάνωσε η Α.Ε.Κ. στη Νέα Φιλαδέλφεια. Στον ίδιο αγώνα, με λάθος τακτική, ο αθλητής Στέλιος Πατινιώτης αναδείχθηκε 7ος στο sprint. Στον άλλο αγώνα της ημέρας, στο δεύτερο ΕΤΑΠ του διεθνούς ποδηλατικού γύρου ”Μέγας Αλέξανδρος” είχε την ατυχία να πάθει λάστιχο, πράγμα που του στέρησε τη δυνατότητα να μείνει με το κυρίως group, να χάσει πολύτιμο χρόνο και τέλος να τερματίσει στην 91η θέση μεταξύ 140 αθλητών! Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της ομάδας, ο ”Γύρος Θυσίας”, στα Καλάβρυτα, στις 24 και 25 Μαρτίου.