Φιλική ήττα του Κολοσσού από την Α.Ε.Κ.

Τη φιλική ήττα με σκορ 92-70 από την Α.Ε.Κ. γνώρισε ο Κολοσσός το περασμένο Σάββατο στο Ο.Α.Κ.Α. Οι «θαλασσί» δεν ήταν καλοί στο α’ ημίχρονο και είχαν τεράστια αμυντικά προβλήματα απέναντι πάντως σ’ έναν πιο καλό και ποιοτικό αντίπαλο. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δέχθηκε 32 πόντους στο α’ δεκάλεπτο (32-15) και έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ. Μάλιστα το ημίχρονο έληξε με το ευρύ 57-30 και την Α.Ε.Κ. να είναι κυρίαρχη στο παρκέ. Για τους Ροδίτες τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά στο β’ ημίχρονο, ξεκινώντας από την άμυνα. Ο Κολοσσός δέχθηκε 35 πόντους στο β’ ημίχρονο (57 στο α’), με τη διαφορά να μένει ουσιαστικά στα ίδια επίπεδα. Μετά το 72-37 (24′), ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και μάζεψε τη διαφορά της φιλικής ήττας στην Αθήνα. Αυτό ήταν και το τελευταίο φιλικό τεστ, πριν από το παιχνίδι της πρεμιέρας στο Περιστέρι. Ο Κολοσσός ταξίδεψε στην Αθήνα χωρίς τον Μιχάιλο Άντριτς, ενώ έπαιξαν κανονικά οι Ζάρας και Γκόινς. Με την ”Ένωση” (πέτυχε 12 τρίποντα) δεν έπαιξαν οι Λάνγκφορντ και Μαυροειδής.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 32-15, 57-30(ημ.), 80-50, 92-70
Α.Ε.Κ. (Παπαθεοδώρου): Μωραϊτης 3(1), Ζήσης 7, Ρογκαβόπουλος 7(1), Γκίκας 6(2), Χρυσικόπουλος 19(5), Κατσίβελης 4, Μορέιρα 11, Ματσιούλις 15(2), Γιάνκοβιτς 6(1), Γόντικας 3, Σλότερ 6, Λοτζέσκι 5.