Λαμπρή γιορτή του ράγκμπι στο Ε.Α.Κ.!

Περισσότεροι από 100 παίκτες από την Ελλάδα και το εξωτερικό έλαβαν μέρος στους αγώνες ράγκμπι του διεθνούς τουρνουά που διοργάνωσαν οι Ιππότες Ρόδου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου το τριήμερο 14-16 Οκτωβρίου στο Ε.Α.Κ. Ρόδου.

Άπαντες έμειναν απόλυτα ευχαριστημένοι από την σπουδαία διοργάνωση και έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις από το νησί μας, ανανεώνοντας το «ραντεβού» τους για το επόμενο τουρνουά που θα γίνει στη Ρόδο.

Το τριήμερο ξεκίνησε την Παρασκευή με το τουρνουά 8s και τους αγώνες των δύο ομίλων στους οποίους είχαν χωριστεί οι ομάδες που πήραν μέρος. Οι Ιππότες Ρόδου κυριάρχησαν στον όμιλο τους επικρατώντας και στα τρία παιχνίδια κόντρα στους Attica Rhinos, Aris Eagles και Patras. Στον δεύτερο όμιλο πήραν μέρος τρεις ομάδες, η Β’ της Ρόδου, επίλεκτη ομάδα από Τουρκία και οι Aussie Greeks, με την πρώτη να δίνει αγώνα μπαράζ για την 5η θέση με αντίπαλο τους Aris Eagles, τους οποίους και νίκησε.

Στους ημιτελικούς οι Greek Aussies επικράτησαν των Attica Rhinos με 30-0, ενώ στον άλλο ημιτελικό η τούρκικη ομάδα νίκησε τη Ρόδο με 16-4. Η ροδίτικη ομάδα κατέλαβε τελική την τρίτη θέση καθώς είχε νικήσει τους Rhinos στον όμιλο, ενώ στον τελικό οι Greek Aussies δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν το παιχνίδι και να πάρουν την πρώτη θέση με 34-4.

Τη δεύτερη ημέρα του τουρνουά έγινε το παιχνίδι ανάμεσα στην ελληνική ομάδα επίλεκτων και την Εθνική Τουρκίας. Για τους Τούρκους αυτή ήταν η πρώτη διεθνής αναμέτρηση rugby league, με την ελληνική ομάδα να επικρατεί με 86-0.

Coach: Steve Georgallis

Επίσης είχε επιλέγει και ο Παντελής Αρφαράς, ο οποίος τελευταία στιγμή παραχώρησε τη θέση του στον Σπύρο Κιγάη, παίκτη των Ιππότων, λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο.

Την τρίτη ημέρα του τουρνουά είχαμε τον αγώνα Rhodes Knights- Patras Panthers για το πρωτάθλημα rugby League της σεζόν 2016-17 που γίνεται υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας. Επρόκειτο για το πρώτο επίσημο παιχνίδι των Πατρινών στο πρωτάθλημα, με την εμπειρία των Ιπποτών να είναι αυτή που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι και την τελική επικράτηση των Ροδιτών με 56-0. Οι παίκτες των Ιπποτών που αγωνίσθηκαν στο παιχνίδι με την Πάτρα:

Στέφανος Μπάστας, Γιώργος Ραφτόπουλος, Κοσμάς Τσαβαρής, Παντελής Τσατταλιός, Νίκος Χατζηνικολάου, Μιχάλης Χατζηιωάννου (c), Φώτης Εξαδάκτυλος, Αλέξανδρος Μποχωνής, Μιχάλης Μπόσμος, Παναγιώτης Λαμπούσης, Δημοσθένης Καρτσωνάκης, Νίκος Μπόσμος, Γιώργος Τσιάκος, Κωνσταντίνος Κατσιδώνης, Αντώνης Χατζημάρκος, Λεωνίδας Μίνγκο, Βασίλης Χατζηιωάννου, Εμπεδοκλής Υψηλάντης.

(φωτογραφία: Ελένη Παπαμανώλη)