Δύο τέταρτες θέσεις για τον Ίκαρο στο Άργος

Με καλοκαιρινό καιρό πραγματοποιήθηκε ο δεύτερος γύρος του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross 2019 στην πίστα του Άργους, την περασμένη Κυριακή, με τους αρκετούς θεατές να απολαμβάνουν τον καιρό και τους θεαματικούς αγώνες όλων των κατηγοριών.

Την «μάχη» της μεγάλης κατηγορίας κέρδισε ο Γιάννης Τουρατζίδης με τον Ανδρέα Ανδρέου να παίρνει την πρώτη του νίκη στην ΜΧ2. Ο Βασίλης Πακαταρίδης πήρε ακόμα μια άνετη νίκη στην ΟΡΕΝ με τον Σπύρο Μητρόπουλο να επικρατεί στην Senior. Διπλές νίκες πέτυχαν οι Σωτήρης Φωτάκης στην ΜΧ65 και Καμαρινός Παυλόπουλος στην ΜΧ85 για τις μικρές κατηγορίες.

Όσον αφορά τις συμμετοχές της Λέσχης Μοτοσυκλέτας Ρόδου «Ίκαρος», για ακόμη μια φορά οι αναβάτες της πραγματοποίησαν καλές εμφανίσεις και κατέλαβαν υψηλές θέσεις στην κατάταξη.

Στην κατηγορία ΜΧ1 ο Άρης Τσαρνάς κατάφερε να πλασαριστεί στην 4η θέση του γενικού συνόλου, έχοντας μια πέμπτη και μία έκτη θέση στα δύο σκέλη του αγώνα, ενώ ο Νίκος Λυρίου πήρε τελικά την 6η θέση, καθώς αν και ήταν 2ος στο πρώτο σκέλος του αγώνα, στη συνέχεια έμεινε πίσω, λόγω ενός προβλήματος που αντιμετώπισε.

Καλή παρουσία είχε και ο Φραγκίσκος Ζούνης στην κατηγορία ΜΧ2, ο οποίος κατέλαβε την 4η θέση στο γενικό σύνολο, με μία τέταρτη και μία έκτη στα δύο σκέλη του αγώνα.

Επόμενη στάση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Motocross στη Χαλκίδα το διήμερο 30-31 Μαρτίου, όπου και θα διεξαχθεί ο τρίτος αγώνας της χρονιάς.