Καλή εμφάνιση του Χατζηιωάννου στον Ημιμαραθώνιο

Η 8η διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου της Αθήνας και παράλληλα και το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην απόσταση, έγινε το πρωί της Κυριακής σε μια ανοιξιάτικη ημέρα.

Ο Παναγιώτης Καραίσκος ήταν αυτός που τερμάτισε πρώτος, με ρεκόρ διαδρομής, με επίδοση 1:08.04 (βελτιώνοντας κατά 26″ την επίδοση που έκανε πέρυσι ο Γκελαούζος!). Στον αγώνα πήραν μέρος και δύο Δωδεκανήσιοι εκπροσωπώντας τους συλλόγους τους και συγκεκριμένα ο Μιχάλης Χατζηιωάννου του ΑΓΕΣ Κάμειρος που τερμάτισε 25ος με χρόνο 1:18.08 και ο Μανώλης Τσίκνης που ήταν 88ος με 1:26.26.

Στις γυναίκες η Στεφανία Λεοντιάδου κέρδισε με χρόνο 1:20.43. Η αθλήτρια του Δρομέα Αμαρουσίου, είχε πάρει διαφορά από την αρχή του αγώνα και έφτασε μάλλον εύκολα στη νίκη.  Η Mierzlikin από την Πολωνία ήταν 2η και η Σόνια Τσεκίνι τερμάτισε 3η (2η στο πανελλήνιο πρωτάθλημα), ενώ στην επόμενη θέση ήταν η Ειρήνη Τσουπάκη.

Η Λεοντιάδου ήταν 2η στην προηγούμενη διοργάνωση του Μαραθωνίου ενώ ο Καραίσκος 3ος. Την απονομή του μάλιστα έκανε ο Κώστας Γκελαούζος, που όπως και η Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν νικητές πέρυσι σε Μαραθώνιο και Ημιμαραθώνιο αλλά ετοιμάζονται για αγώνες στο εξωτερικό επιδιώκοντας καλή επίδοση.