«Τρίποντο» με ανατροπή

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στην συλλογή της, η ομάδα της Δόξας Ψίνθου, επικρατώντας της Α.Ε. Λέρου με σκορ 3-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, στον 1ο όμιλο.
Οι «βυσσινί» του Μιχάλη Μανωλά, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από πολύ νωρίς, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με αναγνωριστικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, όμως, η Α.Ε. Λέρου ήταν αυτή που κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ στην πρώτη επίσκεψή της στην εστία του Τόππου.
Ήταν το 12ο λεπτό, όταν εκτελέστηκε κόρνερ και ο Μανώλης Μεραμπελιώτης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της Δόξας, για το 1-0 υπέρ της Α.Ε. Λέρου.
Το γκολ, «ξύπνησε» τους ποδοσφαιριστές του Μιχάλη Μανωλά, που ανέβασαν την απόδοση τους, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και την κατοχή της μπάλας.
Πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν στο 36ο λεπτό, όταν ο Βασίλης Ορφανός μπήκε από τα δεξιά και με ωραία κίνηση και διαγώνιο σουτ με το αριστερό πόδι, την έστειλε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το 1-1.
Οι «βυσσινί» δεν σταμάτησαν εκεί και ολοκλήρωσαν την ανατροπή του σκορ, τρία λεπτά μετά από την ισοφάρισή τους, όταν ο Μιχάλης Λυριστής με ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκανε το 2-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι «βυσσινί» μπήκαν αποφασισμένοι να «κλειδώσουν» τη νίκη και το κατάφεραν στο 60ο λεπτό, όταν ο Βασίλης Ορφανός με κάθετη πάσα βρήκε τον Γιώργο Καρίκη που πλάσαρε εύστοχα για το 3-1 που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία της Μαριέττας Φιλιππάκου και των βοηθών της, Κόκκαλη και Αχιολάς.
Δόξα Ψίνθου: Τόππος, Στελλάς, Τσακίρης (57ο Ορφανός Χ.), Μπαρμπαντώνης, Κωστομοίρης, Τσοπάνογλου, Ορφανός Β., Λυριστής (80ο Καβουκλής), Οχτάρας( 61ο Πλύγκος), Καρίκης, Παπανικολάου
Α.Ε. Λέρου: Γκούτογλου, Καστής, Ακοκλάνης, Καρπάθιος (80ο Ασβεστάς), Φιλακούρης (61ο Ασένοβ), Τσάτσος, Ηλίας, Δράκος, Πλόχωρος, Φουντής (80ο Μεραμπελιώτης Θ.), Μεραμπελιώτης Μ.