Απόλλωνας: Ωρίμασαν απότομα με σπουδαίο «διπλό»!

Με μία τεράστιας αξίας νίκη, η οποία έχει τη δυναμική να αλλάξει πρωτίστως τη ματιά με την οποία έβλεπε μέχρι σήμερα τον εαυτό του στον καθρέφτη και να του δώσει ώθηση για τη συνέχεια των υποχρεώσεών του στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Blue Star Ferries, επιστρέφει από τη Λέρο ο Απόλλωνας Καλυθιών. Το νεανικό σύνολο του Γιάννη Αρχοντούλη κέρδισε μέσα σ’ ένα μεσημέρι όσες εμπειρίες και παραστάσεις δεν είχε προλάβει μέχρι σήμερα, κερδίζοντας το εναρκτήριο ματς της 3ης αγωνιστικής κόντρα στην τοπική Αθλητική Ένωση με 2-1. Το δε πραγματικά σημαντικό για τους «κυανοκίτρινους» δεν ήταν το ούτως ή άλλως πολύτιμο «τρίποντο» καθ’ αυτό, αλλά ο τρόπος που το κατέκτησε.
Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, η διψασμένη για την πρώτη επιτυχία της, αλλά και ωθούμενη από την ανάγκη της να αξιοποιήσει την έδρα της Α.Ε.Λ., είχε τον πρώτο λόγο, καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξει το σκορ με τέρμα του αρχηγού και προπονητή της Διαμαντή Τσάτσου στο 14ο λεπτό.
Οι συνθήκες για τους γηπεδούχους έγιναν ακόμα πιο ευνοϊκές στο 65’, όταν οι Καλυθενοί έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γιάννη Σάββα, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η απόλυτη ανατροπή.
Έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα, οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Αρχοντούλη πίστεψαν σε μία διαφορετική μοίρα, αντεπιτέθηκαν παθιασμένα και όχι μόνο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με το γκολ του Βάσκο Μίρτσεφ στο 80’, αλλά και να το κερδίσουν, χάρη στο «χρυσό» τέρμα του Νίκου Νικολού στο 85’!
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Φραγκιαδάκης, με βοηθούς τους Πατσιαούρα και Βουλγαράκη.