Τοπικό ποδόσφαιρο: «Φιλικές» νίκες για Αστέρα Παστίδας και ΑΕΡΑ

Δύο φιλικά παιχνίδια διεξήχθησαν την Παρασκευή, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των ομάδων του νησιού μας ενόψει της αγωνιστικής περιόδου 2021-2022.
Ο Ηρακλής Μαριτσών υποδέχθηκε τον Αστέρα Παστίδας και ο Ευκλής την ΑΕΡΑ, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν.
Οι Παστιδενοί του Κώστα Πάττα παρότι ολοκλήρωσαν την φιλική αναμέτρηση με 9 ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκαν ο Αντώνης Αθανασίου και ο Μιχάλης Αυγενικού, κατάφεραν να επιβληθούν των Μαριτσενών του Χρυσόστομου Χάσταλη με σκορ 1-0.
Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε στο 56ο λεπτό ο Παντελής Αθανασίου με προβολή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μιχάλη Αυγενικού.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ηρακλής Μαριτσών: Κουφάλης, Παπακωνσταντής, Μπαούρης, Κοντογιώργος, Παπαδημήτρης, Βουτσινάς, Διακουράκης, Χατζηκοσμάς, Ευγενικού, Αναγνώστου, Ποζατζίδης. Αγωνίστηκαν και οι Κουμέντος, Βασιλώττος, Τσαλώλης, Μάργαρης, Μπιλιάς, Πλύγκος και Στεφανίδης
Αστέρας Παστίδας: Ανδρέου, Αλάβανος, Γιαννακόπουλος, Αυγενικού Χ., Μωυσάκος, Αθανασίου Π., Αθανασίου Α., Αυγενικού Μ., Βολονάκης, Σαγανάς, Κουγιός. Αγωνίστηκαν και οι Γιαννούλης, Λεμονάκης, Καρδούλιας, Μοσχής, Λιαμής Ε., Λιαμής Μ., Πανταζόπουλος, Κυρίτσης, Κορκίδας, Λεωνίδου.
Η ΑΕΡΑ του Ανδρέα Σταυρού δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Ευκλή στο στάδιο «Ιωάννης Πρώτος» με σκορ 3-0, σημειώνοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο.
Οι Αφαντενοί προηγήθηκαν με 1-0 στο 4ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Παναγιώτη Πομπού, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Αρφαρά και κεφαλιά πάσα του Φυλακούρη. Το 2-0 έγινε στο 38ο λεπτό με τον Αντώνη Γεωργαλλή με τον έμπειρο επιθετικό να πετυχαίνει το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 40ο λεπτό.
Ευκλής: Μακαρούνας, Λαός Γ., Χαριτάκης, Διακοδημητρίου, Καμπούρης, Λαθούρης, Καλαγρής, Σαχόλι, Χατζηκυριαζής, Χατζηκαντής, Λυριστής. Αγωνίστηκαν και οι Λαός Κ., Μπούτσκα, Μαριέττος, Λαππάκης, Σταρουλάκης, Παπαϊωάννου.
ΑΕΡΑ: Χειμωνέττος Α., Κασιώτης, Χειμωνέττος Κ., Πομπού, Φυλακούρης, Νικήτας, Φλεβάρης, Θεοχαρόπουλος, Φιλιππάκος, Αρφαράς, Γεωργαλλής. Αγωνίστηκαν και οι Θανόπουλος, Καραμίχας, Διάκου, Καλογήρου Χ., Κλέτσας, Τσιλιγγίρης, Πέρος.