«Καθάρισαν» οι Δελαπόρτας και Παυλίδης

Την τρίτης της νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, πέτυχε η Ρόδος, η οποία επικράτησε στο γήπεδο Παραδεισίου του τοπικού Κλεάνθη, με σκορ 4-1.
Οι Γιώργος Δελαπόρτας και Τάσος Παυλίδης ήταν αυτοί που οδήγησαν τα «ελάφια» στο «τρίποντο» καθώς πέτυχαν από δύο τέρματα, διατηρώντας την Ρόδο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ρόδο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να δημιουργήσει τις καταστάσεις για να προηγηθεί στο σκορ.
Κάτι που έγινε στο 26ο λεπτό, όταν ο Γιώργος Δελαπόρτας, έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.
Τα «ελάφια» διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 38ο λεπτό, όταν μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, η μπάλα έφτασε στον Παυλίδη που με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο γηπεδούχος Κλεάνθη, ανέβασε την απόδοση του, προκειμένου να φτάσει στο γκολ που θα τον έβαζε και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης.
Το κατάφερε στο 54ο λεπτό, όταν ο Τζιβόλογλου ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Σκόρπο, με τον διαιτητή, Δημήτρη Ατσικνούδα να δείχνει το σημείο το πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρίκης, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κεφάλα, για το 2-1.
Οι «ροσονέρι» προσπάθησαν στην συνέχεια να φτάσουν στο γκολ της ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Από το 70ο λεπτό και έπειτα, η Ρόδος πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού σημειώνοντας ακόμα δύο τέρματα, «κλειδώνοντας» την υπόθεση νίκη.
Συγκεκριμένα στον 75ο λεπτό, ο Δελαπόρτας με ατομική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 3-1, με το τελικό 4-1 να διαμορφώνεται στο 83ο λεπτό, με προβολή του Τάσου Παυλίδη.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Δημήτρης Ατσικνούδας, με βοηθούς τους Σταυρούλια και Μπερδεμπέ.
Κλεάνθης: Βαρέλης, Γιατσιάτσος, Καρίκης, Δραγάτης, Ατσίδης, Γιαννίκος (90ο Νίκανδρος), Σκόρπος, Αλεξανδρίδης, Παπαδημητρίου (77ο Θάνος), Αγγελάκης (70ο Γρηγοριάδης, Πελέκης.
Ρόδος: Κεφάλας, Καλημέρης, Ορφανίδης, Ιμεραλιλάι, Αρχοντούλης, Τζιβίλογλου (79ο Ζωάννου), Χατζηλιόντας, Παυλίδης, Γκόγκας ( 60ο Γκάιδας), Ευγενικού ( 77ο Κουρέτα), Δελαπόρτας.