Τα τρία μεγαλύτερα κόμματα που μέχρι χθες συγκέντρωναν μέσω των δημοσκοπήσεων περίπου το 75% και πλέον του εκλογικού σώματος, έχουν κυβερνήσει την χώρα και έχουν το δικό τους μερίδιο ευθύνης, μικρό ή μεγαλύτερο- εξαρτάται- για την τραγική κατάσταση των σιδηροδρόμων. Η αποποίηση των ευθυνών και οι κοκορομαχίες στα κανάλια, απλώς επιδεινώνουν την εικόνα στα μάτια της κοινωνίας και απαξιώνουν ακόμη περισσότερο το πολιτικό σύστημα. Και αυτό δεν είναι καλό για κανέναν. Ούτε για τα κόμματα, ούτε για την κοινωνία αλλά ούτε για το πολίτευμα. Η έρευνα πρέπει να επεκταθεί σε όλες τις κατευθύνσεις και όλες τις περιόδους, χωρίς συγκάλυψη και χωρίς συμψηφισμούς. Όμως, αυτό δεν σημαίνει «τα ανοίγουμε όλα, ώστε ακριβώς επειδή θα βρεθούμε όλοι στο στόχαστρο, ας μην τα ψάξουμε πολύ». Ούτε σημαίνει «πάμε πίσω στον χρόνο», ώστε να ξεχαστεί κάπως η ευθύνη μιας κυβέρνησης που κυβερνά εδώ και τέσσερα χρόνια.
Όμως…
![](https://www.dimokratiki.gr/wp-content/uploads/2023/03/kaneis-anelave-euthini-den-kaneis-anelave-pali-euthini.jpg)