Όγδοη συνεχόμενη ήττα για την Ε.Α.ΚΑ.!

Την όγδοη συνεχόμενη ήττα της γνώρισε η Ε.Α. Καλύμνου, η οποία ηττήθηκε με 73-69 από τον Αιολικό, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με +7, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Η έλλειψη χημείας ήταν φανερή σ’ ένα ακόμη παιχνίδι της Ε.Α.ΚΑ. Και μπορεί να μην έπαιξαν οι Ζούλσιτς και Βλαγκόγιας, ωστόσο ο Αιολικός ταξίδεψε στην Κάλυμνο με εννέα παίκτες και βρέθηκε να χάνει με -7 στο 36’, αντιδρώντας και πανηγυρίζοντας μία τεράστια νίκη, έχοντας κορυφαίο τον Νικολακόπουλο.
Ο Αιολικός ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε 0-5 και 2-7 με πρωταγωνιστή τον Νικολακόπουλο. Ο ίδιος ξεκίνησε απίστευτα και με εννέα πόντους του, η ομάδα της Μυτιλήνης προηγήθηκε με 7-11. Στο σημείο εκείνο, η Ε.Α.ΚΑ. αντέδρασε και έκανε σερί 10-0! Το σκορ έγινε 17-11 με τον Σπέντζο, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό (22-16) για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με 25-18. Ο Αιολικός μπήκε δυναμικά στη συνέχεια και πλησίασε σε 25-24 (12’), με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι (34-33 στο 16’). Με τρίποντα των Πλευράκη και Μπουρδάνου, η Ε.Α.ΚΑ. ξέφυγε με 40-33 για να κλείσει το ημίχρονο με 43-37.
Στο β’ ημίχρονο η Ε.Α.ΚΑ. με αιχμή του δόρατος τον Σιγκούνα είχε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (54-51 στο 35’) και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 60-55. Στην τελευταία περίοδο, οι Καλύμνιοι κατάφεραν να «αυτοκτονήσουν» στο τελευταίο τετράλεπτο. Προηγήθηκαν με 67-60, αλλά στη συνέχεια έκαναν μόνο λάθη… Ο Αιολικός με πέντε πόντους του Νικολακόπούλου και δίποντο του Τσιόγκα ισοφάρισε 67-67 (2.19’ πριν το τέλος). Με δίποντο του Νικολακόπουλου, η ομάδα της Μυτιλήνης πέρασε μπροστά 67-69 (38’), για να ισοφαρίσει με 2/2 βολές του Μπουρδάνου σε 69-69 (1.45’ πριν το τέλος). Με τρίποντο του Κομνηνού (στο 1.30’) ο Αιολικός έκανε το 69-72 και πήρε προβάδισμα νίκης. Ο Μπουρδάνος βιαστικά προσπάθησε να απαντήσει χωρίς επιτυχία, ενώ στα 53’’ και ο Νικολακόπουλος αστόχησε σε τρίποντο. Ακολούθησε κακή βεβιασμένη προσπάθεια του Σιγκούνα για δίποντο και στα 25’’ ο Βαλιώτης με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-73, αφού ακολούθησε νέο άστοχο τρίποντο του Μπουρδάνου. Κάπως έτσι, έχασε η Ε.Α.ΚΑ. για όγδοη συνεχόμενη φορά…
Τα δεκάλεπτα ήταν: 25-18, 43-37(ημ.), 60-55, 69-73
Διαιτητές: Κηπώσης- Σίμα
Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Μυριούνης): Μπουρδάνος 17(2), Θεοφιλάκος, Χρυσάκης, Σπέντζος 6, Τσαούσης 8(1), Σιγκούνας 26(2), Τσιπίδης 5, Κάτρης, Πλευράκης 7(1).
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Γκούμας): Κομνηνός 4(1), Ντουζίδης 9(1), Καμινέλλης 4, Δεκαβάλας 3(1), Νικολακόπουλος 29(4), Βαλιώτης 5, Πελίγκος 8, Τσιόγκας 11.