«Προσκύνησε» και το Ρέθυμνο!

Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση το Ροδίων Άθλησις υπέταξε τον ισχυρό Ο.Π. Ρεθύμνου στο «κάστρο» του Ροδίων Παιδεία, όπου έχουν «προσκυνήσει» όλοι οι αντίπαλοι του μέχρι στιγμής, με 3-0 και επέστρεψε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με τα παιχνίδια κόντρα στον Α.Ο. Μυτιλήνης, η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στο Ρέθυμνο να πιστέψει ότι θα κέρδιζε στο «Ροδίων Παιδεία». Οι Ροδίτες ξεκίνησαν καλά στο 1ο σετ (7-4 και 14-8), με το Ρέθυμνο να αντιδράει και να ισοφαρίζει σε 16-16. Στα κρίσιμα σημεία όμως, το Ροδίων Άθλησις ξέφυγε με 20-17 και 23-18, κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα. Οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα λάθη τους, είχαν ουσία στο παιχνίδι τους και ξέφυγαν με 5-1 και 11-4. Παρά τα τάιμ-άουτ των Κρητικών, δεν μπήκαν ποτέ στο σετ και έτσι το 20-13 έγινε εύκολα και άνετα 25-18, οπότε και… 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν πιο δύσκολο, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα (4-7, 9-12, 11-15, 14-18 και 16-19). Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση… Το σκορ έγινε 21-19 και 22-20 και με τη ψυχολογία προς το μέρος του, το Ροδίων Άθλησις πήρε πανηγυρικά το σετ (25-22) και μαζί την πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-22

Διαιτητές: Καπάνταης- Τοψιδέλης

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Αντωνιάδης): Μακρής, Γιώτης, Κάλας, Προδρομίδης, Ρουσέττος, Καβαρατζής, Μοσχούς, Γκένοφ, Καρύδας, Κοκκολάκης-λ, Μαυράκης, Ρωσσέτος, Δεληγιώργης-λ

Ο.Π. ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Σταυρόπουλος): Μπονατάκης, Λαδάκης, Μονιάκης, Κόκκινος, Παλιουδάκης, Παπαδάκης, Ντινόπουλος, Γαλανάκης –λ, Τεφτής, Γλυνιαδάκης, Διαμαντάκης, Ξυλούρης