Μπορούσε αλλά δεν τον άφησαν…

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 73-53 τον Κολοσσό χθες στο κατάμεστο (για πρώτη φορά φέτος) «Βενετόκλειο», ωστόσο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις με τη μαχητικότητα και το πάθος της. Όσο δηλαδή την άφησαν να παίξει καλά οι διαιτητές… Οι άνδρες με τα γκρι έδειξαν μία πρωτόγνωρη ευαισθησία στον Ολυμπιακό κατά τη διάρκεια του γ’ δεκαλέπτου, όταν δηλαδή χρειάστηκαν… ώθηση οι Πειραιώτες για να ξεφύγουν στο σκορ. Ουσιαστικά τα έβλεπαν όλα μονόπλευρα, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μην αντέξει και να γνωρίσει δίκαια τη νίκη. Όχι βέβαια πως αλλιώς θα κέρδιζαν οι «θαλασσί», αλλά σε καμία περίπτωση οι Καρακατσούνης, Πουρσανίδης Κ. και Σκούτας δεν έπαιξαν το απαραίτητο 50-50, απλώνοντας χείρα βοηθείας στον Ολυμπιακό. Οι Ροδίτες κοίταξαν στα μάτια τον Ολυμπιακό στο α’ ημίχρονο (30-30), παίζοντας πολύ έξυπνα στην άμυνα και ελέγχοντας το κομμάτι των ριμπάουντ. Στο γ’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με τη βοήθεια των διαιτητών, ξέφυγε στο σκορ και τελικά πήρε τη νίκη, στο παιχνίδι με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στη Basket League.
ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ
Όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικός ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο αλλά κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό. Οι «θαλασσί» παρουσίασαν ένα εξαιρετικό πρόσωπο και παίζοντας με ομαδικό πνεύμα, πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 30-30. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει το ρυθμό του, με τον Σπανούλη να είναι αρκετά άστοχος στις προσπάθειες τους. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά στο «Βενετόκλειο» και με όπλο την άμυνα της ξέφυγε 3-9 (3.30’), αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να ζητήσει το πρώτο του τάιμ-άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν μάλιστα με +8 (5-13 ήταν η μεγαλύτερη τιμή στο α’ ημίχρονο), αλλά ο Κολοσσός όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά επανήλθε δυναμικά στο παιχνίδι. Με τους Ρέλεφορντ και Ντέιβις κατάφερε να ισοφαρίσει σε 14-14 για να λήξει το δεκάλεπτο με 14-15. Το «κρυφό χαρτί» του Κολοσσού στο ξεκίνημα της β’ περιόδου ήταν ο Μπιλλής, ο οποίος με τέσσερις προσωπικούς πόντους ισοφάρισε εκ νέου σε 19-19 (12’). Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Μάντζαρη ξέφυγε με 22-27, όμως οι Ροδίτες είχαν πολύ καλή αμυντική παρουσία και με τον Μακ Γκι να είναι θετικός, μείωσαν σε 25-28. Ο Αχόνεν έκανε το 27-28, ενώ ο Μανωλόπουλος με τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή έγραψε το 30-30, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου στο «Βενετόκλειο». Στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός ήταν πάρα πολύ καλά διαβασμένος και έκλεισε τα ατού του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα να δημιουργεί τεράστια προβλήματα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Οι «θαλασσί» ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στην άμυνα τους και σε καμία περίπτωση δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του, ενώ είχαν και 5 ριμπάουντ περισσότερα από τους αντιπάλους τους.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο β’ ημίχρονο με στόχο να «πνίξει» τους «θαλασσί», κάτι που κατάφερε με τη βοήθεια της διαιτησίας. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που δεν υπήρχε πάνω στον Γεωργαλλή και ένα άλλο που δεν δόθηκε στο Ρέλεφορντ, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγηθεί με 33-41 στο 25’. Ο Κολοσσός έκανε αρκετά λάθη και δεν είχε στο παιχνίδι του τη συγκέντρωση του α’ ημιχρόνου, με τους παίκτες του να εκνευρίζονται από τις «εφευρέσεις» των ρέφερι. Το 32-32 (21’) έγινε 33-41 με φόλοου κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, ενώ με τρίποντο του Σπανούλη η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (33-44), με τον Κολοσσό να πετυχαίνει μόλις 3 πόντους σε επτά λεπτά αγώνα στο β’ ημίχρονο. Σημαντικό ρόλο σ’ αυτό έπαιξαν και οι άνδρες με τα γκρι, οι οποίοι έδειξαν μία ιδιαίτερη ευαισθησία στον Ολυμπιακό, αγνοώντας πολλές φορές τα φάουλ υπέρ του Κολοσσού. Η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (33-48 στο 27’) με το έργο των «θαλασσί» να γίνεται πιο δύσκολο, αφού απάντησε αμέσως ο Χάκετ στο τρίποντο του Λίντεν (36-51 στο 28’).Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να αποκτήσουν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας με τον Σπανούλη να συνέρχεται μετά το κακό α’ ημίχρονο, ενώ λύσεις έδωσαν επίσης οι Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου. Επαναλαμβάνουμε όμως ότι στο γ’ δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε αρκετά «σφυρίγματα» υπέρ του, με τους διαιτητές να «σφυρίζουν»… ανομοιόμορφα στις δύο ρακέτες.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έπαιξε σχεδόν χωρίς τον Ρέλεφορντ (μόνο στο τελευταίο τρίλεπτο αγωνίστηκε) που τραυματίστηκε αλλά παρόλα αυτά προσπάθησε να μην αφήσει τους Πειραιώτες να ξεφύγουν στο σκορ. Με τρίποντο του Λιούις μείωσε σε 45-54 και 49-53 (33’) με τον Ντέιβις. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Στρόμπερι έκαναν το 49-63 (34’), δείχνοντας ότι δεν ήταν διατεθειμένοι για αστεία. Στο τρίποντο του Λαρεντζάκη απάντησε ο Στρόμπερι (52-66 στο 36’), ο οποίος ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο β’ ημίχρονο. Η συνέχεια ήταν μία τυπική διαδικασία για τους «ερυθρόλευκους».
Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-15, 30-30(ημ.), 42-55, 53-73
Διαιτητές: Καρακατσούνης- Πουρσανίδης Κ.- Σκούτας
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11(2), Μπιλλής 4, Μανωλόπουλος 3(1), Ντέιβις 8, Γεωργαλλής 2, Λίντεν 5(1), Ρέλεφορντ 3, Αγγελάκος, Αχόνεν 3, Σαλούστρος 4, Μακ Γκι 7, Λιούις 3(1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Όντομ 3(1), Τζέιμς, Παπαπέτρου 10(1), Σπανούλης 8(1), Στρόμπερι 16(2), Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 11, Μουράτος, Αγραβάνης 10(1), Μάντζαρης 5(1), Χάκετ 8(2), Αθηναίου.