“Να βρούμε τους λόγους που χάσαμε”!

Στενοχωρημένος και απογοητευμένος ήταν ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, μετά την ήττα του Κολοσσού στην Καρδίτσα και κυρίως από τον τρόπο με τον οποίο προήλθε. Μάλιστα, ο Έλληνας τεχνικός τόνισε ότι η ομάδα του στο γ’ δεκάλεπτο ήταν εκτός και τόπου χρόνου. Αναλυτικά, όσα ειπώθηκαν στη συνέντευξη Τύπου, μετά το τέλος της χθεσινής αναμέτρησης, με τον Κολοσσό να χάνει με buzzer beater του Μπέιτμον από το κέντρο.
Ηλίας Παπαθεοδώρου: «Συγχαρητήρια στην Καρδίτσα. Για εμάς είναι πολύ δύσκολο, ειδικά ο τρόπος με τον οποίο χάσαμε το παιχνίδι και θα πρέπει να βρούμε τους λόγους, εκτός του τελευταίου τυχερού σουτ, για τους οποίους χάσαμε. Είχαμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο αμυντικά και φυσικά αυτό οφείλεται και στο άγχος που είχε η Καρδίτσα. Δε χειριστήκαμε πολύ καλά τις επιθέσεις μας, παρόλα αυτά είχαμε ένα προβάδισμα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήμασταν εκτός τόπου και χρόνου, πουλήσαμε 7-8 φορές την μπάλα χωρίς λόγο. Η Καρδίτσα ανέβασε το ρυθμό της στην άμυνα, μέσα από τα λάθη μας βρήκε σκορ και ισορρόπησε το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, επανήλθαμε, φτάσαμε το παιχνίδι στο τέλος εκεί που το φτάσαμε και με τον τρόπο που σκόραρε η Καρδίτσα το τελευταίο σκορ μας δημιουργεί πολύ μεγάλη στενοχώρια κι απογοήτευση. Αυτό είναι το μπάσκετ. Συγχαρητήρια στην Καρδίτσα και καλή συνέχεια».
Βαγγέλης Αγγέλου: «Πιστεύω ότι το παιχνίδι κύλησε όπως ακριβώς ανέφερε κι ο Ηλίας (σ.σ. Παπαθεοδώρου). Στο τέλος κέρδισε η τύχη. Ό,τι συνέβη στον Κολοσσό στο 3ο δεκάλεπτο, συνέβη με εμάς στο 2ο δεκάλεπτο. Χάσαμε το μομέντουμ του παιχνιδιού από τρία λάθη. Κάναμε συνολικά 8 λάθη και 0/13 τρίποντα. Νομίζω ότι όσοι ξέρουν το μπάσκετ, γνωρίζουν τι συμβαίνει. Είναι ένα πρωτάθλημα πάρα πολύ δύσκολο, πάρα πολύ μικρό σε διάρκεια, οι ομάδες δίνουν αγώνα και οικονομικό και επιβίωσης. Οι παίχτες έρχονται τελευταία στιγμή, υπάρχουν τραυματισμοί, δεν υπάρχουν φιλικά και είναι πάρα πολύ δύσκολο να μονταριστεί μια ομάδα. Σήμερα κερδίσαμε χάρη στην προσπάθειά μας και στην τύχη στο τέλος. Κάποια άλλη στιγμή μπορεί να συμβεί το αντίθετο. Ο δρόμος είναι μακρύς. Εύχομαι στον Κολοσσό καλή δύναμη και καλή συνέχεια. Θα ήθελα να πω επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που δίνει μια μεγάλη μάχη η διοίκηση να τον φέρει κοντά σε δύσκολους καιρούς και σε μία πόλη που δεν έχει εμπειρία αλλά γίνονται πάρα πολλά πράγματα οργανωτικά και διοικητικά και αξίζουν συγχαρητήρια όλοι όσοι δε φαίνονται και δημιούργησαν ένα ωραίο γήπεδο και μια ωραία ατμόσφαιρα».
Μάνος Χατζηδάκης: «Αρχικά να πούμε συγχαρητήρια στην ομάδα της Καρδίτσας. Όπως κι εμείς, κι εκείνοι το παλέψανε πάρα πολύ. Προερχόμασταν και οι δύο από ήττες στην πρεμιέρα. Εμείς από τη μεριά μας το θέλαμε πάρα πολύ το παιχνίδι, ιδιαίτερα μετά την ήττα στη Νίκαια. Το παλέψαμε πολύ και το να χάνεις με αυτόν τον τρόπο σε πονάει αρκετά. Όπως είπε κι ο κόουτς Αγγέλου είναι ένα μικρό πρωτάθλημα με 22 αγωνιστικές και πολύ λίγες ομάδες. Οπότε αυτή τη στιγμή δεν έχουμε χρόνο να κοιτάξουμε πίσω. Έχουμε κάνει δύο σερί ήττες. Σήμερα το θέλαμε πάρα πολύ το ματς, αλλά η νίκη δεν ήρθε και ο τρόπος που δεν ήρθε είναι πολύ δύσκολος. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να κοιτάξουμε μπροστά. Έχουμε πολύ δύσκολα ματς μπροστά μας και πρέπει με κάποιον τρόπο να ανακάμψουμε».
Τζέιμς Μπέιτμον: «Μπήκαμε στο παιχνίδι νωθρά. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλά στο αμυντικό μας παιχνίδι αλλά επιθετικά δεν μπορούσαμε να βρούμε σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαμε στο ματς πιο ορμητικά (επιθετικά). Αρχίσαμε να παίζουμε άμυνα στα 3/4 του γηπέδου κι από την πλευρά μου ήθελα να θέσω το ρυθμό έτσι ώστε να ασκήσουμε πίεση πάνω στην μπάλα. Αυτό είχε ως επακόλουθο να ακολουθήσει ένα ντόμινο από κλεψίματα και εύκολους πόντους για εμάς στο transition. Ακολούθως άρχισαν να μπαίνουν και τα σουτ και η άμυνά μας έμεινε σε υψηλή ένταση. Στο τέλος ήμασταν ευλογημένοι που με ένα τυχερό σουτ πήραμε το παιχνίδι».