Διαγόρας- Ξάνθη: Ο Αλάεθ έκανε τη… διαφορά!

Με τέρμα του Ανδοριανού μεσοεπιθετικού Ζόρντι Αλάεφ στο 48ο λεπτό, ο Διαγόρας επικράτησε με σκορ 1-0 της Ξάνθης στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.
Ο «γηραιός» μετά την ήττα του στο Παγκρήτιο από τον Εργοτέλη, επέστρεψε στις πειστικές εμφανίσεις και τα «τρίποντα», ανεβαίνοντας στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, αφού ούτε ο Διαγόρας, ούτε και η Ξάνθη κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.
Κυρίως η μπάλα παίχθηκε στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τις δύο ομάδες να φτάνουν με προϋποθέσεις έξω από την περιοχή του αντιπάλου, ωστόσο, τους έλειψε η… τελική πάσα για να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.
Μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν το δυνατό σουτ του Ντοριβάλ, το οποίο απέκρουσε ο Ίτσο στο 20ο λεπτό.
Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τον Διαγόρα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι «κυανέρυθροι» στην πρώτη ουσιαστικά επίθεσή τους στο δεύτερο 45λεπτο κατάφεραν να σκοράρουν, με τον Ζόρντι Αλάεφ στο 48ο λεπτό στην πρώτη επαφή με την μπάλα, καθώς είχε περάσει ως αλλαγή στην ανάπαυλα της αναμέτρησης, να κάνει το 1-0.
Από το 55ο λεπτό, η ομάδα της Ξάνθης αντέδρασε και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, πιέζοντας τον «γηραιό», όμως η καλοστημένη αμυντική γραμμή των γηπεδούχων δεν αντιμετώπισε προβλήματα.
Ο χρόνος κύλησε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε νικητή τον Διαγόρα με σκορ 1-0.
20ο λεπτό. Μεγάλη ευκαιρία για τον Διαγόρα, σουτ του Ντοριβάλ, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ίτσο.
48ο λεπτό, γκολ. Σέντρα του Σαντραβέλη από τα δεξιά, κεφαλιά του Μπαστακού η μπάλα έφτασε στον Αλάεθ που με κοντινό σουτ την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Διαγόρα.
62ο λεπτό. Εκτέλεση κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, ο Θυμιάνης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως το σουτ του δεν ανησύχησε τον Τσέλιο, καταλήγοντας άουτ.
73ο λεπτό. Επικίνδυνο σουτ του Έμπερτ, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσέλιος. Το κόρνερ εκτελέστηκε με τον Παπάζογλου να κάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Τσέλιου.
75ο λεπτό. Ευκαιρία για τον Διαγόρα. Εκτέλεση κόρνερ του Αυγενικού, ο Ίτσο έκανε άστοχη έξοδο, ωστόσο, Μπαστακός και Ρουγκάλας δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Κοντοχρήστος, Αθανασίου, Ντοριβάλ (73ο Σελινιωτάκης), Λινάρδος (68ο Αυγενικού), Κονέ (46ο Αλάεθ), Σμυρλής (89ο Μανωλάκης), Μπαστακός (89ο Κακκο).
Ξάνθη (Τόνι Πόποβιτς): Ίτσο, Παπάζογλου, Βέρκερ, Σχρόιεν (66ο Ντίνας), Έμπερτ, Παντελιάδης (58ο Κέβιν Γκαρσία), Σιατραβάνης (80ο Μυστακίδης), Τεσίγια (66ο Τάτος), Στάθης, Βόλτερς (58ο Καπνίδης), Θυμιάνης.