Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας: Η ενημέρωση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιππικής Αντοχής

Το περασμένο σαββατοκύριακο διεξήχθη στο Κιλκίς το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ιππικής Αντοχής.
Όπως έγραψε η «δσπορ», ο Παντελής Σαλονικιός του Κέντρου Εκπαιδεύσεως Ιππασίας Ρόδου, με τον ίππο LL Zizel, κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονικά τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία των Ενηλίκων.
Η Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας εξέδωσε ανακοίνωση, επισημοποιώντας τα αποτελέσματα του Πρωταθλήματος.
Στη σχετική ανακοίνωση αναφέρονται τα ακόλουθα:
«Με επιτυχία και με σύμμαχο τον καιρό πραγματοποιήθηκε τελικά το διήμερο, 11 και 12 Ιουνίου στο Κιλκίς το φετινό Πρωτάθλημα Ιππικής Αντοχής.
Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και τρίτη συνολικά ο Παντελής Σαλονικιός και η LL Zizel κατάφεραν να αναδειχθούν πρωταθλητές στην κατηγορία Ενηλίκων. Το ζευγάρι από την Ρόδο και το ΚΕΙΠΡ ήταν το μοναδικό που κατάφερε να διανύσει τα 100χμ. σε χρόνο 07:27:24 και να κατακτήσει τον τίτλο.
Στην κατηγορία Εφήβων για δεύτερη φορά μετά το 2019, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Άννυ Βατίδη του IOKAΛSG με τον Morfey διανύοντας τα 80χμ. σε χρόνο 04:58:52. Στην 2η θέση ήταν η Βασιλική Βιολέτα Τούλη με τον Hakim του ΙΟΜ που είχε χρόνο 05:08:40.
Στην κατηγορία Παίδων πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Gabrielle Negru με την Miriam διανύοντας τα 60χμ. σε 04:53:39.
Στις υπόλοιπες κατηγορίες του αγώνα νικητές αναδείχθηκαν στην κατηγορία Β’ των 80χμ. η Κρυσταλλένια Σαραιδάρη με τον Hermakos Met του ΙΟΘ, στην κατηγορία Γ’ των 60χμ. η Χριστίνα Τιρεκίδου με τη Greca του ΙΟΚΙΛ, στην κατηγορία Δ’ των 40χμ. ο Πολυχρόνης Παπαδόπουλος με τον Atac του ΙΟΚΙΛ και στην κατηγορία Δ’ Παίδων των 40χμ. η Κυριακή Καλπαξίδου με την Amira του ΑΙΚ»..