Δεν τα κατάφεραν οι κορασίδες του Διαγόρα

Την ήττα- αποκλεισμό γνώρισαν οι κορασίδες του Διαγόρα, οι οποίες έχασαν με 3-1 σετ από τον Α.Σ.Ε. Νεωρίου στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Φιλαδέλφειας, μετά από μια μέτρια εμφάνιση.

Στο τέταρτο και καθοριστικό όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι σετ, οι ομάδες πήγαιναν σχεδόν μαζί με κάποιο μικρό προβάδισμα της ομάδας της Σύρου, αλλά κάποιες ολιγωρίες στην άμυνα και όχι πολύ καλή πρώτη μπαλιά έφερναν συνεχώς το Διαγόρα να είναι σε απόσταση αναπνοής και μάλιστα να καταφέρει να προηγηθεί σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο 22-20 λίγο πριν το τέλος του σετ. Εκεί όμως ο ΑΣΕ Νεωρίου έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε με ένα σερί 5-0 να πάρει το σετ 25-22, τη νίκη και το πρωτάθλημα της Ζ’ Περιφέρειας.

Οι πρωταθλήτριες Κυκλάδων πάντως, που προκρίθηκαν στην Προημιτελική της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος, παραιτήθηκαν και ως εκ τούτου οι αγώνες του Δ’ Ομίλου της Προημιτελικής Φάσης της Β’ Φάσης του Πανελληνίου πρωτ/τος Κορασίδων θα διεξαχθούν με τη συμμετοχή τριών ομάδων.

Τα σετ: 25-19, 16-25, 25-12, 25-22

ΑΣΕ Νεωρίου (Σκρέτας): Μιχαηλίδου, Πιτσικάλη, Κάτρη, Στεφάνου, Λυγνού, Ρούτσι, Στεφανάκη, Ρούσσου, Δαλεζίου, Γαδ(λ).

Διαγόρας Ρόδου (Ναλμπάντης): Μαμαλίγκα, Πανιέρα, Κυπριώτη Α, Κυπριώτη Αγ, Κυπριώτη Ε, Κυπριώτη Ρ,Τάκο, Προβατοπούλου.