Λεβαδειακός- Διαγόρας: 4-0: Δεν μπόρεσε να αντισταθεί ο «γηραιός»

Ακόμα μία εκτός έδρας ήττα γνώρισε στο πρωτάθλημα της Super League 2 η ΠΑΕ Διαγόρας, αυτή την φορά από τον Λεβαδειακό με σκορ 4-0 στο πλαίσιο της εμβόλιμης 19ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου (Νότιου).
Οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν σε κανέναν σημείο της αναμέτρησης να αντισταθούν στην ανωτερότητα των Βοιωτών, με το τελικό αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο και απόλυτα φυσιολογικό.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον γηπεδούχο Λεβαδειακό να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πιέζοντας τον Διαγόρα.
Ο «γηραιός» από την πλευρά του, προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του και στην συνέχεια αναζητούσε χώρους για να αντεπιτεθεί, χωρίς όμως να τα καταφέρει.
Οι Βοιωτοί κυριάρχησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να πάρουν σημαντικό προβάδισμα για την νίκη πριν καν συμπληρωθούν τα πρώτα 30 λεπτά. Αρχικά προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό με τον Παναγιώτη Συμελίδη, με τον Δημήτρη Κωνσταντινίδη στο 27ο λεπτό να κάνει το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τον Λεβαδειακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Διαγόρα να προσπαθεί να αμυνθεί.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τον έλεγχο του αγώνα, κατάφεραν να πετύχουν ακόμα δύο γκολ, με τον πρώτη «κυανέρυθρο» Παναγιώτη Λινάρδο (65ο) και τον Κύπριο σέντερ φορ Νέστορα Μυτίδη (89ο ) να διαμορφώνουν το τελικό 4-0 που έδωσε το «τρίποντο» στον Λεβαδειακό, διατηρώντας τους Βοιωτούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου ομίλου (Νότιου).
Τα γκολ
21ο λεπτό, γκολ: Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Παναγιώτη Συμελίδη, κάνοντας το 1-0.
27ο λεπτό, γκολ: Ο Λεβαδειακός κάνει το 2-0 με δράστη τον Δημήτρη Κωνσταντινίδη.
65ο λεπτό, γκολ: Ο Παναγιώτης Λινάρδος ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.
89ο λεπτό, γκολ: Ο Νέστορας Μυτίδης διαμορφώνει το τελικό 4-0 υπέρ του Λεβαδειακού.
Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Μπαχανάκ, Μεχία, Πολέττο, Βήχος, Βρακάς, Δούμτσιος, Λινάρδος, Τζημόπουλος, Συμελίδης, Κωνσταντινίδης.
Διαγόρας (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Τάτσης, Ρουγκάλας, Καρατάσιος, Γεωργίου, Τσιαντούλας, Μπλάνκο, Μπούμπας, Σάιμπερτ, Παραστατίδης, Μιράντα.