Τοπικό βόλεϊ: Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων

Η «δσπορ» παρουσιάζει τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων που διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε όλα τα τοπικά βόλεϊ της Δωδεκανήσου.
Αναλυτικά:
Τελχινίδα- Φοίνικας: 3-0 (Γ)
Μία ακόμη νίκη πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους οι γυναίκες της Τελχινίδας, οι οποίες κέρδισαν με 3-0 σετ τον ΑΕΣΠ Φοίνικας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Η Τελχινίδα «έπιασε» ξανά στη βαθμολογία τον ΠΑΟΚ Ρόδου και η μάχη για τον τίτλο συνεχίζεται, με το Ροδίων Άθλησις να είναι στην κορυφή. Στο παιχνίδι του «Βενετοκλείου», η Τελχινίδα δυσκολεύτηκε μόνο στο 2ο σετ και πήρε την «καθαρή» νίκη με 3-0. Τα κορίτσια του Φοίνικα προσπάθησαν, αλλά οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες και έφυγαν νικήτριες από το «Βενετόκλειο».
Τα σετ: 25-15 (27’), 25-22 (17’), 25-16 (20’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Παπαδόπουλος/ Παπαβασιλείου
ΡΣΦΠ Τελχινίς (Κέλυ Δαουτοπούλου): Γκιζέττη, Γκίκα, Ευσταθίου, Ζντράβα, Κουφομανώλη, Μαθιουδάκη, Μαργαρίτη, Μπεκίρογλου, Ντουλμπέρη, Σουσάρι, Τερζίου, Τσιλιμίγκα.
ΑΕΣΠ Φοίνικας (Γιώργος Σταυρόπουλος): Γιαννακουδάκη, Γιάννη Δ., Καραγιάννη, Κόρμπα, Κουκιά, Μάλτσικ, Νόβα, Παπαδημήτρη, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου.
ΠΑΟΚ Ρόδου- ΑΣΠΕΔ: 3-0 (Γ)
Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο ΠΑΟΚ Ρόδου κέρδισε με 3-0 σετ τον αδύναμο Α.Σ.ΠΕ.Δ. και συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του στο γυναικείο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μηνά Βρεττού «καθάρισε» εύκολα το παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής, αφού σε λιγότερο από μία ώρα πήρε και τα τρία σετ με 25-7. Οι γηπεδούχες έπαιξαν καλό βόλεϊ και πρόσθεσαν ένα άνετο «τρίποντο» στην συλλογή τους.
Τα σετ: 25-7 (22’), 25-7 (22’), 25-7 (15’)
Διαιτητές: Μαργαρίτη- Χατζησταυρίδης/ Παπαβασιλείου
ΠΑΟΚ Ρόδου (Μηνάς Βρεττός): Αμερικάνου, Βρατσάλη, Γεράκη, Γιαννέλη, Δέμελου, Ζωάννου, Καραγιάννη, Κυπριώτη, Λορένζου, Μαυρίδου, Σκορδά, Φραντζέσκου.
Α.Σ.ΠΕ.Δ.: Αναστασιάδη, Αντωνιάδη, Καρβουνιάρη, Κωστοπούλου, Μπόνη, Μυρωνίδυ, Νταΐγία, Θεδοσίου.
Αθλοπαιδιών Κω- Φλόγα: 3-2 (Α)
Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που «έσπασε καρδιές», ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών λύγισε την αντίσταση της Φλόγας στο τάι-μπρέικ (3-2) και πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε παιχνίδια στο ανδρικό πρωτάθλημα της Δωδεκανήσου. Μετά από… 134 αγωνιστικά λεπτά, ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω πήρε τη νίκη, (χάνοντας πάντως έναν βαθμό), σε παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Φλόγα πήρε το 1ο σετ, για να απαντήσουν οι Κώοι που έκαναν την ανατροπή, κερδίζοντας το 2ο και το 3ο σετ με 25-21. Οι Ροδίτες δεν τα παράτησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 τα σετ (21-25 το 4ο ). Στο τάι-μπρέικ όμως ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών ήταν καλύτερος, κέρδισε εύκολα με 15-6 και πήρε την πολύτιμη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κω.
Τα σετ: 18-25 (30’), 25-21 (27’), 25-21 (27’), 21-25 (30’), 15-6 (20’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Ινγγλέση/ Μάζαρης
Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Κυπριώτης, Γεροβασίλης, Καρδούλιας, Κώστογλου, Γαμβρέλλης, Δαρίδης, Ιντρισλάρι, Μαντούκος, Περής, Χατζηάμαλλος, Παπαϊωάννου, Σαρικίζης.
ΑΠΣ Φλόγα (Νίκος Τσιντομηνάς): Χατζία, Γεράκης, Μπαλής, Δημητριάδης, Καλιοζής, Λυράς, Παντέχης, Πιέτρι, Σωτηρίου, Παρδαλάς, Ρέγκλης, Ρουσέττος, Σπυρίδης, Χριστοφίδης.
Ανταγόρας- Φλόγα: 0-3 (Α)
Τη δεύτερη νίκη του στο ανδρικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Α.Π.Σ. Φλόγα στην Κω, κερδίζοντας εύκολα με 3-0 σετ τον τοπικό Ανταγόρα. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.
Τα σετ: 13-25 (22’), 19-25 (22’), 21-25 (30’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Ινγγλέση/ Τσιρπανλής
Ανταγόρας Κω: Κουλιέρης, Μελιανός, Μπίλλης, Πετρακάκης, Κεφαλιανός, Μποτονάκης, Πετρίδης, Χατζηζαχαρίας.
ΑΠΣ Φλόγα (Νίκος Τσιντομηνάς): Χατζία, Παντεχης, Σωτηρίου, Παρδαλάς, Ρέγκλης, Ρουσέττος, Σπυρίδης, Χριστόφ, Γεράκης, Κατσίλλης, Μπαής, Δημητριάδης, Καλιοζής, Λυράς.
Ήλιος- Τελχινίδα 0-3 (Ν)
Το 6 στα 6 έκαναν οι νεανίδες της Τελχινίδας, οι οποίες κέρδισαν με 3-0 σετ τον Ήλιο στην Ιαλυσό και ολοκλήρωσαν αήττητες τις υποχρεώσεις τους στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η Τελχινίδα δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία για να κερδίσει τον Ήλιο σε 49 αγωνιστικά λεπτά. Μάλιστα, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου θα παίξουν ξανά με τον Ήλιο στον ημιτελικό του πρωταθλήματος, ενώ στο άλλο ζευγάρι ο ΑΕΣΠ Φοίνικας θα αντιμετωπίσει το Ροδίων Άθλησις. Πλέον για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος των νεανίδων απομένει το παιχνίδι Ροδίων Άθλησις- Ήλιος Ιαλυσού.
Τα σετ: 8-25 (20’), 11-25 (19’), 3-25 (10’)
Διαιτητές: Παπαδούλη- Μαργαρίτη
Ήλιος Ιαλυσού: Νάξη, Ορδουλίδου, Αλέσι, Ατσικνούδα, Δοξάκη, Καστανάκη Μ., Κλάδου, Ζουραράκη.
ΡΣΦΠ Τελχινίς: Γούδα, Γενναιοπούλου, Ζωγράφη, Μαθιουδάκη, Χατζηδάκη, Ευσταθίου, Γούδα, Μαστόρου, Δογιάμα, Βήτου.
Φοίνικας- Ροδίων Άθλησις: 3-0 (Ν)
Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι με τρία «γεμάτα» σετ, ο ΑΕΣΠ Φοίνικας κέρδισε στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής με 3-0 σετ το Ροδίων Άθλησις, το οποίο θα συναντήσει και στον ένα ημιτελικό του φάιναλ-φορ. Η ομάδα του Γιώργου Σταυρόπουλου κατάφερε να βγει αλώβητη και από τα τρία σετ, τα οποία κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και να κλείσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος των νεανίδων.
Τα σετ: 25-23 (27’), 25-21 (27’), 25-23 (30’)
Διαιτητές: Χατζησταυρίδης- Παπαβασιλείου
ΑΕΣΠ Φοίνικας (Γιώργος Σταυρόπουλος): Γιαννακουδάκη, Γιάννη Δ., Γιάννη Ρ., Ζερβού, Καραγιάννη, Κόρμπα, Κουκιά, Νόβα, Παπαδημήτρη, Παπαοικονόμου, Τοντόροβα, Τριανταφύλλου.
Ροδίων Άθλησις (Νίκος Μακρής): Γενημανώλη, Ευθυμίου, Θεοδωρίδου, Καλημεράκη, Κρόκου Ι., Κρόκου Κ., Λυκοπάντη, Μαλλέ, Μαύρου Δ., Μαύρου Μ., Μαχραμά, Νομικάριου, Παπαδοπούλου.
Πρωταθλητής εφήβων ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω
Πανάξιος πρωταθλητής Δωδεκανήσου για όγδοη συνεχόμενη χρονιά στο εφηβικό πρωτάθλημα είναι και μαθηματικά ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ τον ΑΠΣ Φλόγα και ολοκλήρωσε αήττητος τις υποχρεώσεις του, κάνοντας το 4 στα 4. Η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου αν και δυσκολεύτηκε στα δύο πρώτα σετ, κέρδισε ξανά τη Φλόγα και πανηγύρισε δίκαια την κατάκτηση της «κούπας» στο κλειστό γυμναστήριο της Κω. Ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών πλέον δημιουργεί τη δική του… δυναστεία στο εφηβικό πρωτάθλημα, αφού φτάνει στον τίτλο για όγδοη συνεχόμενη χρονιά, δείγμα της καλής δουλειάς που γίνεται στην ομάδα.
Τα σετ: 25-20 (25’), 25-22(25’), 25-15 (20’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Φιντιρικάκη
Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Γεροβασίλης, Δαρίδης, Μαντούκος, Καρδούλιας, Ξενίκας, Παπαϊωάννου Δ., Ιντρισλάρι, Κόπελλος, Νικολαΐδης, Παπαϊωάννου Α., Ταμπουράς, Χριστοφής.
ΑΠΣ Φλόγα (Νίκος Τσιντομηνάς): Καλιοζής, Μποζατζή, Παντέχης, Πιέτρι, Δημητριάδης, Κατσίλλης, Λυράς, Παρδαλάς, Ρέγκλης, Σπυρίδης Π., Χριστοφορίδης, Σπυρίδης Μ., Σωτηρίου, Χατζία.
Α.Ο. Αθλοπαιδιών- Φλόγα: 3-0 (Π)
Ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών έκανε τα καθήκον του στους παίδες, κέρδισε με 3-0 σετ τον ΑΠΣ Φλόγα και πλέον θα παίξει στον τελικό για την κατάκτηση του τίτλου με τον ΑΕΣΠ Φοίνικας. Η ομάδα του Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου κέρδισε άνετα τους Ροδίτες και ο φετινός τίτλος θα κριθεί στο νησί του Ιπποκράτη. Ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω για να στεφθεί πρωταθλητής και στους παίδες θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, ενώ Φοίνικας ακόμη κι αν χάσει με 3-2 σετ (ή κερδίσει φυσικά) θα πάρει τον τίτλο.
Τα σετ: 25-19 (20’), 25-15 (20’), 25-13 (20’)
Διαιτητές: Δημόπουλος- Μάζαρης
Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Δαρίδης, Ξενίκας, Παπαϊωάννου Α., Χατζηστέργος Θ., Γουγαλάκης, Παπαϊωάννου Δ., Ταμπουράς, Χατζηστέργος Μ., Χρηστοφής, Νικολαΐδης.
ΑΠΣ Φλόγα (Νίκος Τσιντομηνάς): Δημητριάδης, Καλιοζής, Ξένος, Φραγκάκης, Ιωακειμίδης, Κατσιπλής, Μποζατζή, Πιέτρι, Χριστοφορίδης.
Α.Ο. Αθλοπαιδιών- Φλόγα: 1-3 (ΠΠ)
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα παμπαίδων πέτυχε ο ΑΠΣ Φλόγα στην Κω, κερδίζοντας με 3-1 σετ τον Α.Ο. Αθλοπαιδιών, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Νίκου Τσιντομηνά μετά το 1ο σετ (το πήρε ο Α.Ο. Αθλοπαιδιών με 25-20), βελτιώθηκε σε όλα τα επίπεδα και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο κλειστό γυμναστήριο της Κω. Η… ισοφάριση ήρθε άνετα (11-25 το 2ο σετ), ενώ στο 3ο καθοριστικό σετ, ο ΑΠΣ Φλόγα έδειξε χαρακτήρα έκανε την ανατροπή και κέρδισε πιο εύκολα το 4ο (17-25), παίρνοντας τη νίκη στο νησί του Ιπποκράτη.
Τα σετ: 25-20 (27’), 11-25 (17’), 21-25 (27’), 17-25 (20’)
Διαιτητές: Ινγγλέση- Τσιρπανλής
Α.Ο. Αθλοπαιδιών Κω (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου): Αγρέλλης, Νικολαϊδης, Σαρικίζης, Χατζηστέργος Θ., Χριστοφής, Γουγαλάκης, Νικολής, Παπαϊωάννου, Ταμπουράς, Χατζηστέργος Μ.
ΑΠΣ Φλόγα (Νίκος Τσιντομηνάς): Δημητριάδης, Καλιοζής, Ξένος, Φραγκάκης, Ιωακειμίδης, Μποζατζή, Πιέτρι, Χριστοφορίδης.