Ο.Φ. Ιεράπετρας- Διαγόρας: Μοιρασιά στο «Βουζουνεράκειο»

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ο.Φ. Ιεράπετρας και Διαγόρας καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο «Βουζουνεράκειο» για την 1η αγωνιστική το πρωταθλήματος της Super League 2.
Ο Διαγόρας ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκε με πέναλτι του Μπαστακού, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, ισοφαρίζοντας με τον Γκίνη, με το τελικό 1-1 να κρίνεται δίκαιο.
Ο Διαγόρας ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, καθώς από την έναρξη της αναμέτρησης είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Ο «γηραιός» προειδοποίησε τους γηπεδούχους στο 7ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Λινάρδου να καταλήγει κόρνερ έπειτα από εντυπωσιακή επέμβαση του Παπαδόπουλου, ωστόσο, στο 14ο λεπτό ο Διαγόρας… άνοιξε το σκορ.
Ο Σμυρλής ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Βογιατζή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείου του πέναλτι. Ο Μιχάλης Μπαστακός δεν λάθεψε στην εκτέλεση κάνοντας το 1-0 για τους «κυανέρυθρους».
Ο Διαγόρας παρά το γκολ που σημείωσε, δεν επαναπαύτηκε και συνέχισε να πιέζει την εστία του γηπεδούχου Ο.Φ. Ιεράπετρας.
Οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Θεοσοδιάδη έχασαν σημαντικές ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως η κεφαλιά του Ρουγκάλα στο 32ο λεπτό κατέληξε κόρνερ έπειτα από επέμβαση του Παπαδόπουλου, ενώ το σουτ του Λινάρδου στο 35ο λεπτό… σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, με το 1-0 υπέρ του «γηραιού» να είναι τελικά το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο αδικεί τον Διαγόρα σύμφωνα με την αγωνιστική του εικόνα.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό από το πρώτο, με τους ποδοσφαιριστές του Ο.Φ. Ιεράπετρας να παρουσιάζονται αισθητά βελτιωμένοι, παίρνοντας τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν στον 48ο λεπτό με τον Κόστα, ενώ στο 65ο λεπτό έχασαν τεράστια τριπλή ευκαιρία με τους Κόστα, Κούστα και Γκίνη να μην μπορούν να νικήσουν τον τερματοφύλακα του Διαγόρα Τσέλιο.
Τελικά στο 68ο λεπτό οι «μελανόλευκοι» της Κρήτης έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκίνη έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του «γηραιού» για το 1-1.
Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές 76ο και 82ο λεπτό, ωστόσο το 1-1 διατηρήθηκε έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Πατεμτζή.
7ο λεπτό. Δυνατό σουτ του Λινάρδου έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Παπαδόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση απομάκρυνε την μπάλα.
14ο λεπτό, γκολ. Ο Σμυρλής ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Βογιατζή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης Πατεμτζή να δείχνει το σημείου του πέναλτι. Την εκτέλεση ανάλαβε ο Μιχάλης Μπαστακός, κάνοντας το 1-0 για τον «γηραιό».
20ο λεπτό. Πρώτη φάση στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους. Ο Λεμονής εκτέλεσε το πλάγιο άουτ, ο Κούστα έκανε την κεφαλιά προς τον Γκίνη που καραδοκούσε αλλά οι αμυντικού του Διαγόρα απομάκρυναν.
32ο λεπτό. Ευκαιρία για τον Διαγόρα, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντοριβάλ, ο Ρουγκάλας έκανε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα του Ο.Φ.Ι. Παπαδόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά.
35ο λεπτό. Νέα ευκαιρία για τον Διαγόρα. Ο Ντοριβάλ εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Λινάρδο που έκανε το σουτ, τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.
44ο λεπτό. Ωραίο σουτ του Ντοριβάλ, έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.
48ο λεπτό. Σουτ του Κόστα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τσέλιου.
65ο λεπτό. Απίστευτη χαμένη τριπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν. Ντάλα Κόστα, Κούστα και Γκίνη δεν μπόρεσαν να νικήσουν από κοντά τον γκολκίπερ του «γηραιού» Τσέλιο, ο οποίος κάνει τρεις εξαιρετικές αποκρούσεις… κρατώντας το μηδέν.
68ο λεπτό, γκολ. Ατομική ενέργεια του Γκίνη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Τσέλιο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Ο.Φ. Ιεράπετρας.
76ο λεπτό. Σέντρα στην περιοχή του Διαγόρα, ο Κούστα εντελώς μόνος έκανε την κεφαλιά αλλά ο Τσέλιος έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνιά και μπλόκαρε την μπάλα.
82ο λεπτό. Καλή στιγμή για τον Ο.Φ.Ι., με το σουτ του Γκίνη να καταλήγει λίγο δίπλα από την εστία του Τσέλιου.
Ο.Φ. Ιεράπετρας (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Παπαδόπουλος, Καψάλης (59ο Πριόνας), Σμίλτος, Μασαουάρο, Ζήσης, Λεμονής, Βογιατζής (59ο Φρέιτας), Γκίνη, Φουάσης, Κούστα (84ο Καλλιμάνης), Κόστα (70ο Γκούφας).
Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης ( 78ο Αθανασίου), Κοντοχήστος, Ρουγκάλας, Σελινιωτάκης, Ντορίβαλ, Μασούρας (78ο Δημήτρουλας), Σμυρλής (72ο Μανωλάκης), Μπαστάκος, Λινάδρος (71ο Αυγενικού), Γεωργίου (84ο Αλάεθ).