Παραδοσιακά… ηττημένος!

Δυστυχώς, η παράδοση δεν… «έσπασε». Ο Κολοσσός γνώρισε μία ακόμη ήττα στη Θεσσαλονίκη από τον Π.Α.Ο.Κ., από τον οποίο έχασε με 85-73! Ο Σούλης Μαρκόπουλος είχε τα «κρυφά χαρτιά» του στον πάγκο, αφού ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο Απόλλων Τσόχλας και τα 10/22 τρίποντα, ήταν αυτά που λύγισαν τους Ροδίτες. Ο «δικέφαλος» του βορρά μετράει πλέον 11 στα 11 όταν υποδέχεται τον Κολοσσό στο «παλατάκι» του, ενώ οι «θαλασσί» ήταν σαφώς καλύτεροι από το παιχνίδι της πρεμιέρας, αλλά είναι φανερή η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων, με τον Άρη Λυκογιάννη να χρησιμοποιεί εννέα αθλητές. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός έπαιξε καλή άμυνα, όμως το μικρό rotation κούρασε τους «θαλασσί», οι οποίοι στη συνέχεια «χαλάρωσαν» στην άμυνα, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα στην Πυλαία. Για τον Π.Α.Ο.Κ. αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, ενώ οι Ροδίτες έχουν 0/2 και πλέον το εντός έδρας παιχνίδι με τον Προμηθέα Πάτρας έχει χαρακτήρα «τελικού». Γενικά οι «θαλασσί» ήταν καλοί στο α’ δεκάλεπτο, αλλά ο Π.Α.Ο.Κ. σαφώς… καλύτερος στη συνέχεια, οπότε και πήρε τη νίκη με… «παγκίτες» παίκτες.
Εξαιρετικό ήταν το α’ δεκάλεπτο του Κολοσσού στο «παλατάκι» του Π.Α.Ο.Κ…. Ο Άρης Λυκογιάννης «ανακάτεψε» την… τράπουλα και χρησιμοποίησε ως σμολ-φόργουορντ τον Τσούκου, «αιφνιδιάζοντας» τον… «δικέφαλο». Οι Ροδίτες με τον Χολ να έχει κέφια, ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν 0-6 (3’) και 2-10 (5’) με κάρφωμα του Ρέντικ. Ο Κολοσσός για περισσότερα από επτά λεπτά έπαιξαν πολύ καλή άμυνα (5-13 στο 8’), ωστόσο με την είσοδο του Χρυσικόπουλου, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και μείωσαν σε 9-13 (9’) και σε 13-16 με δύο βολές του Τσόχλα. Στο διάστημα αυτό ο Κολοσσός «βραχυκύκλωσε» τα ατού του Π.Α.Ο.Κ., πήρε τα ριμπάουντ και κατάφερε να προηγείται με +3 (13-16).
Όσο καλή παρουσία είχαν οι «θαλασσί» στο α’ δεκάλεπτο, άλλο τόσο κακοί ήταν στη συνέχεια. Ο Π.Α.Ο.Κ. βελτιώθηκε, ο Κολοσσός ήταν άστοχος, έχασε το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα βρέθηκε πίσω ακόμη και με διψήφια διαφορά στο σκορ. Αρχικά ο Κολοσσός έκανε το 13-18 με τον Χολ στο 11’, ωστόσο με μπροστάρη τον Χρυσικόπουλο και κάνοντας σερί 8-0 σε διάστημα δύο λεπτών, ο «δικέφαλος» προσπέρασε για πρώτη φορά (21-18 στο 13’). Έκτοτε, οι Θεσσαλονικείς δεν έχασαν το προβάδισμα και έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα. Πέινερς και Σάιμπερτ έκανε το 25-20 (14’), ενώ με τον Τσόχλα να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ξέφυγε ακόμη και με +10 (37-27). Το ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό στο -7 (37-30) μετά από εύστοχο τρίποντο του Αχόνεν. Το επιμέρους σκορ στο β’ δεκάλεπτο ήταν 24-14, κάτι που δείχνει την εικόνα του αγώνα, με τον Π.Α.Ο.Κ. να δείχνει ένα καλύτερο πρόσωπο σε όλους τους τομείς.
Στο γ’ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και πιο δυνατά στο παρκέ από τους αντιπάλους τους. Ο Τσόχλας πήρε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Χρυσικόπουλο και με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 43-31 (23’)… Η μέγιστη τιμή που πήρε ο Π.Α.Ο.Κ. ήταν το +15 και μάλιστα δύο φορές… Ο Τέιλορ με τρίποντο έκανε το 48-33 και ο Γλυνιαδάκης με δύο βολές το 50-35. Ο Άρης Λυκογιάννης πήρε αμέσως τάιμ-άουτ, έβαλε τις φωνές τους στους παίκτες του και ο Κολοσσός έδειξε σημάδια ζωής. Μείωσε σε 51-41 και 55-46 με 2/2 βολές του Βασιλόπουλου στο 28’, ενώ ο έμπειρος παίκτης του Κολοσσού έκανε το 57-49, πριν διαμορφώσει το 59-49 ο Κλάντον, με τον Π.Α.Ο.Κ. να έχει σταθερά μία σημαντική διαφορά υπέρ του και να κλείνει το γ’ δεκάλεπτο με 61-51.
Στην τελευταία περίοδο, ο «δικέφαλος» δεν έδειξε τη διάθεσή να αυτοκτονήσει και συνήθως συντηρούσε μία διαφορά ασφαλείας. Ο Μπέρι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση (63-56 και 66-61 στο 34’), αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Χρυσικόπουλος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και ο Μιλιένοβιτς με τρίποντο, «χάρισαν» στον Π.Α.Ο.Κ. ένα σερί 7-0 και το σκορ έγινε 73-61 στο 36’… Το δίλεπτο ήταν όλο το παιχνίδι στην Πυλαία, αφού ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια. Απλά μείωσε με τον Χολ σε 77-68 (38’), αλλά μέχρι εκεί, αφού ο Π.Α.Ο.Κ. είχε το κάτι παραπάνω και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Για τον Κολοσσό το εντός έδρας παιχνίδι του Σαββάτου (17:00) με τον Προμηθέα Πάτρας έχει χαρακτήρα τελικού. Ο Π.Α.Ο.Κ. είχε σε πολύ καλή μέρα τους Χρυσικόπουλο και Τσόχλα, ενώ ανά διαστήματα πήρε σκορ από πολλούς παίκτες. Ο Κολοσσός είχε πρώτους σκόρερ τους Μπέρι (ξύπνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο) και Χολ, με τον Άρη Λυκογιάννη να χρησιμοποιεί εννέα αθλητές, λόγω και της απουσίας του Χρήστου Σαλούστρου.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 13-16, 37-30(ημ.), 61-51, 85-73
Διαιτητές: Μάνος- Παναγιώτου- Παφίλης
Π.Α.Ο.Κ. (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 19(2), Κόνιαρης, Τσόχλας 15(3), Τέιλορ 6(1), Μιλιένοβιτς 6(1), Γλυνιαδάκης 6, Σάιμπερτ 12(2), Καμάρας, Μπράιαντ, Πέινερς 9(1), Κλάντον 12.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λιάπης, Ρέντικ 8, Τσούκου 6(1), Γεωργαλλής 3(1), Αχόνεν 9(3), Μπέρι 17(3), Βασιλόπουλος 11(1), Ουότσον 6, Χολ 13
*Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Ρέθυμνο- Άρης 69-60, Α.Ε.Κ.- Γ.Σ. Λαυρίου 96-56, Προμηθέας Πάτρας- Δόξα Λευκάδας 78-70 και Τρίκαλα- Απόλλων Πάτρας 65-60