Το σαββατοκύριακο 18 και 19 Ιουλίου θα διεξαχθούν οι Διασυλλογικοί Αγώνες Ανδρών και Γυναικών σε 20 ομίλους σε ολόκληρη τη χώρα οι οποίοι θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης που κατάρτησε ο ΣΕΓΑΣ και η οποία είναι προσαρμοσμένη στο εγκεκριμένο από την ΓΓΑ Υγειονομικό Πρωτόκολλο.

Η ημερομηνία διεξαγωγής των αγώνων είναι δυνατόν να τροποποιηθεί σε ένα όμιλο, λόγω ειδικών τοπικών αγωνιστικών συνθηκών, με την απαραίτητη προϋπόθεση ότι η καταλυτική ημερομηνία διεξαγωγής τους θα είναι μέχρι 19 Ιουλίου.

Εάν υπάρξουν έγγραφα αιτήματα από Ε.Α.Σ. για αλλαγή ημερομηνίας διεξαγωγής των αγώνων ενός ομίλου λόγω ειδικών συνθηκών (διαθεσιμότητα σταδίων, Φ.Φ., ακτοπλοϊκά δρομολόγια κ.λ.π), αυτά θα εξετάζονται κατά περίπτωση  από τον Σ.Ε.Γ.Α.Σ.

Στους αγώνες μπορούν να συμμετάσχουν αθλήτριες και αθλητές της κατηγορίας Ανδρών-Γυναικών που έχουν γεννηθεί το 1997 και μεγαλύτεροι-ες, της κατηγορίας Κ23 (1998-2000), Κ20 (2001-2002) και Κ18 (2003-2004).

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των αγώνων θα ολοκληρώνεται σε δύο κύκλους.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε 20 ομίλους, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα, στον οποίο αναφέρονται και οι πόλεις διεξαγωγής των αγώνων.

ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ  ΑΓΩΝΕΣ  ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ  /  ΟΜΙΛΟΙ
2019 – 11 ΟΜΙΛΟΙ                            2020 – 20 ΟΜΙΛΟΙ
Α/Α ΕΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ  ΠΟΛΗ
1 ΑΝΑΤΟΛ ΜΑΚ – ΘΡΑ ΑΝ ΜΑΚ-ΘΡΑΚΗ 18-19/7/2020 ΔΡΑΜΑ
2 ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝ ΚΕΝΤΡ ΜΑΚΕΔ 18-19/7/2020 ΚΑΤΕΡΙΝΗ
3 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΟΚΗΣ ΘΕΣΝΙΚΗΣ 18-19/7/2020 ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ
4 ΗΠΕΙΡΟΥ ΗΠΕΙΡΟΣ 18-19/7/2020 ΓΙΑΝΝΕΝΑ
5 ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΔΥΤ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 18-19/7/2020 ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ
6 ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 18-19/7/2020 ΛΑΡΙΣΑ
7 ΒΟΡ. ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΒΟΡ. ΠΕΛΟΠΟΝ 18-19/7/2020 ΠΑΤΡΑ
8 ΠΕΡ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ 18-19/7/2020 ΤΡΙΠΟΛΗ
9 ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΝ. ΑΤΤΙΚΗ 17-18/7/2020 ΑΓ ΚΟΣΜΑΣ
10 ΑΝ ΣΤΕΡ-ΕΥΒ/ΠΡ ΑΘΗΝΑ ΧΑΛΚΙΔΑ/ΑΘΗΝΑ 18-19/7/2020 ΧΑΛΚΙΔΑ
11 ΠΕΙΡΑΙΑ/ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΔΥΤ ΑΤΤ 18-19/7/2020 ΑΓ ΚΟΣΜΑΣ
12 ΚΡΗΤΗΣ ΗΡΑΚΛ-ΛΑΣΙΘΙ 18-19/7/2020 ΗΡΑΚΛΕΙΟ
13 ΚΡΗΤΗΣ ΧΑΝΙΑ-ΡΕΘΥΜΝ 18-19/7/2020 ΧΑΝΙΑ
14 ΚΥΚΛΑΔΩΝ ΜΥΚ-ΣΥΡ-ΤΗΝ-ΑΝΔ-ΜΗΛ 28/6/2020 ΜΥΚΟΝΟΣ
15 ΚΥΚΛΑΔΩΝ ΝΑΞ-ΠΑΡ-ΣΑΝΤ 28/6/2020 ΝΑΞΟΣ
16 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ 18-19/7/2020 ΡΟΔΟΣ
17 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΚΩΣ-ΛΕΡΟΣ-   ΠΑΤΜΟΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 16-17/7/2020 ΚΩΣ
18 ΧΙΟΥ ΣΑΜΟΥ ΧΙΟΣ-ΣΑΜ-ΙΚΑΡ 18-19/7/2020 ΧΙΟΣ
19 ΛΕΣΒΟΥ ΛΕΣΒΟΣ 28/6/2020 ΜΥΤΙΛΗΝΗ
20 ΛΕΣΒΟΥ ΛΗΜΝΟΣ 29/6/2020 ΜΥΡΙΝΑ

Στις 4-5 Ιουλίου τα διασυλλογικά πρωταθλήματα Κ18

Σε 23 ομίλους θα διεξαχθούν οι Διασυλλογικοί Αγώνες «ατομικών αγωνισμάτων» της κατηγορίας Κ18 το Σάββατο 4 ή την Κυριακή 5 Ιουλίου σύμφωνα με το νέο αγωνιστικό πρόγραμμα του ΣΕΓΑΣ.

Στους αγώνες αυτούς μπορούν να συμμετάσχουν αθλήτριες και αθλητές της κατηγορίας Κ18 που έχουν γεννηθεί το 2003 και το 2004 και της κατηγορίας Κ16 που έχουν γεννηθεί το 2005 και το 2006.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των αγώνων θα ολοκληρώνεται σε μία ημέρα, σε ένα ή δύο το πολύ κύκλους.

Οι 23 Όμιλοι:

ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ  Κ 18  –  ΟΜΙΛΟΙ
2019 – 14 ΟΜΙΛΟΙ                            2020 – 23 ΟΜΙΛΟΙ
Α/Α ΕΑΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ  ΠΟΛΗ
1 ΑΝΑΤΟΛ ΜΑΚ – ΘΡΑ ΘΡΑΚΗ 4/7/2020 ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ
2 ΑΝΑΤΟΛ ΜΑΚ – ΘΡΑ ANAT  MAKEΔΟΝ 4/7/2020 ΚΑΒΑΛΑ
3 ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝ ΠΕΛΛΑ-ΚΙΛΚΙΣ 4/7/2020 ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
4 ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝ ΠΙΕΡΙΑ-ΗΜΑΘ 5/7/2020 ΚΑΤΕΡΙΝΗ
5 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΟΚΗΣ ΘΕΣΝΙΚΗΣ 4/7/2020 ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ
6 ΔΥΤ    ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΔΥΤ  ΜΑΚΕΔΟΝ 5/7/2020 ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ
7 ΗΠΕΙΡΟΥ – ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΗΠΕΙΡΟΣ 4/7/2020 ΓΙΑΝΝΕΝΑ
8 ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑ-ΜΑΓΝΗΣ 4/7/2020 ΛΑΡΙΣΑ
9 ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΚΑΡΔΙ. 5/7/2020 ΤΡΙΚΑΛΑ
10 ΒΟΡ. ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣ ΑΧΑΙΑ 4/7/2020 ΠΑΤΡΑ
11 ΠΕΡ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ 5/7/2020 ΤΡΙΠΟΛΗ
12 ΑΘΗΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 4/7/2020 ΑΓ ΚΟΣΜΑΣ
13 ΑΝ ΣΤΕΡ-ΕΥΒΟΙΑ ΧΑΛΚΙΔΑ 4/7/2020 ΧΑΛΚΙΔΑ
14 ΠΕΙΡΑΙΑ/ΔΥΤ ΑΤΤΙΚΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΔΥΤ ΑΤΤ 5/7/2020 ΑΓ ΚΟΣΜΑΣ
15 ΚΡΗΤΗΣ ΗΡΑΚΛ-ΛΑΣΙΘΙ 4/7/2020 ΗΡΑΚΛΕΙΟ
16 ΚΡΗΤΗΣ ΧΑΝΙΑ-ΡΕΘΥΜΝ 5/7/2020 ΧΑΝΙΑ
17 ΚΥΚΛΑΔΩΝ ΜΥΚ-ΣΥΡ-ΤΗΝ-ΑΝΔ-ΜΗΛ 4/7/2020 ΜΥΚΟΝΟΣ
18 ΚΥΚΛΑΔΩΝ ΝΑΞ-ΠΑΡ-ΣΑΝΤ 4/7/2020 ΝΑΞΟΣ
19 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΡΟΔΟΣ 4/7/2020 ΡΟΔΟΣ
20 ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ΚΩΣ-ΛΕΡΟΣ-   ΠΑΤΜΟΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 5/7/2020 ΚΩΣ
21 ΧΙΟΥ ΣΑΜΟΥ ΧΙΟΣ-ΣΑΜ-ΙΚΑΡ 4/7/2020 ΧΙΟΣ
22 ΛΕΣΒΟΥ ΛΕΣΒΟΣ 4/7/2020 ΜΥΤΙΛΗΝΗ
23 ΛΕΣΒΟΥ ΛΗΜΝΟΣ 5/7/2020 ΜΥΡΙΝΑ

 

Σχολιασμός άρθρου

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ