Ήττα του Κολοσσού από τον Π.Α.Ο.Κ. στη Θεσσαλονίκη!

Τα λάθη του στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά και την παρατεταμένη αγωνιστική απραξία πλήρωσε ο Κολοσσός και ηττήθηκε με 86-80 στη Θεσσαλονίκη από τον Π.Α.Ο.Κ., στο πρώτο παιχνίδι για το 2022, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για τη Basket League. Οι «θαλασσί» πάλεψαν φιλότιμα, δεν ήταν κακοί, ενώ έχασαν με λάθος απόφαση των διαιτητών τον αρχηγό τους Βασίλη Ξανθόπουλο, που αποβλήθηκε. Ο Ρίβερς ήταν ο παίκτης που έκρινε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, έχοντας σημαντικές βοήθειες από τους Τζόουνς, Γιάνκοβιτς και Τολιόπουλο. Οι «θαλασσί» είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Μαργαρίτη, ωστόσο με όπλο την ευστοχία τους στα τρίποντα διεκδίκησαν το ροζ φύλλο για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Πολύ κακό ξεκίνημα έκανε ο Κολοσσός στην Πυλαία… Οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με 0/10 προσπάθειες, με τον Π.Α.Ο.Κ. να έχει καλύτερο ρυθμό και με το «καλημέρα να δείχνει τις άγριες διαθέσεις του. Οι γηπεδούχοι με Γιάνκοβιτς και Τζόουνς έκαναν το σκορ 9-0, ενώ ο Ντι Λίο με τρίποντο το 12-0(!) στο 4.30’. Το πρώτο καλάθι για τους Ροδίτες πέτυχε ο Τιλί έξω από τα 6.75’ (12-3) στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τον Π.Α.Ο.Κ. όμως να παρουσιάζει μέχρι και το 14-3, με κορυφαίο τον Τζόουνς. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη αφυπνίστηκε και με σερί 0-8, μείωσε σε 14-11 (5.30’) και 16-13 (7’). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρήκε ρυθμό με την είσοδο του Τολιόπουλου (23-13 στο 9’) και με τρίποντο του Καμπερίδη έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 26-15, με τους Θεσσαλονικείς να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα.
Η πολύ κακή παρουσία των διαιτητών συνεχίστηκε και μάλιστα, 8.41’ πριν το τέλος του ημιχρόνου απέβαλαν με τεχνική ποινή για «φλόπινγκ» τον Βασίλη Ξανθόπουλο (είχε κάνει αντιαθλητικό φάουλ στο τέλος της α’ περιόδου). Παρά το γεγονός αυτό ο Κολοσσός δεν πτοήθηκε και με όπλο τα τρίποντα έγινε αρκετά ενοχλητικός στον Π.Α.Ο.Κ. Ο «δικέφαλος» κράτησε γερά (29-18 στο 12’) και 32-23 (13’), με τον Κολοσσό να ανεβάζει στροφές χάρη κυρίως στον Φλόιντ (32-27 στο 14’). Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγει στο σκορ (36-30, 38-33 και 40-36), με τον Π.Α.Ο.Κ. να βρίσκει λύσεις με τον Τζόουνς (44-36) για να τελειώσει το ημίχρονο με τρίποντο του Ποτ (44-39). Οι Τζόουνς και Γιάνκοβιτς έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στον Κολοσσό, ο οποίος είχε πρόβλημα στη ρακέτα και «πυροβολούσε» με 9/15(!) τρίποντα. Με απλά λόγια οι Ροδίτες πέτυχαν 27 από τους 39 πόντους τους έξω από τα 6.75.
Στο β’ ημίχρονο ο Κολοσσός έκανε ιδανικό ξεκίνημα… Με εξαιρετική άμυνα, τον Σλαφτσάκη να δίνει λύσεις με πόντους και ριμπάουντ, οι «θαλασσί» ξεκίνησαν με σερί 0-12. Με δύο βολές του Ποτ, ο Κολοσσός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (44-46), ενώ με τρίποντο του Ουίλιαμς το σκορ έγινε 44-51 (23’). Ο Π.Α.Ο.Κ. ξύπνησε και απάντησε με το δικό του σερί (7-0), ισοφαρίζοντας σε 51-51 με τρίποντο του Καμπερίδη στο 25’. Οι «θαλασσί» τα… έβαζαν όλα απ’ έξω (54-59 στο 27.30’) και συνέχισαν την καλή άμυνα, με τον Π.Α.Ο.Κ. όμως να τους «πληρώνει» με το ίδιο νόμισμα.. Με δύο «κολλητά» τρίποντα των Καμπερίδη και Τολιόπουλο, ο «δικέφαλος» πέρασε μπροστά και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 62-61.
Στην τελευταία περίοδο, οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Ρίβερς να δίνει λύσεις μετέτρεψε το 62-63 (31’) σε 70-65 με σερί 8-2, σε μία κρίσιμη καμπή του αγώνα. Ο Κολοσσός τα έκανε όλα λάθος στο τέλος με το σερί να φτάνει το 17-4 και το σκορ να γίνεται 79-67 στο 35’. Ο Ρίβερς ήταν εξαιρετικός για τον Π.Α.Ο.Κ., με τους παίκτες του Κολοσσού να χάνουν το μυαλό τους σε άμυνα και επίθεση. Ο Τιλί έδωσε ανάσα στους «θαλασσί» (79-70 στο 35.30’), αλλά ο Ρίβερς ήταν ο παίκτης- κλειδί του αγώνα για τον Π.Α.Ο.Κ., διαμορφώνοντας το 81-70 (36’) με 2/2 βολές. Ο Τιλί ξανά μείωσε σε 81-73 (36.30’), αλλά ο Ρίβερς το πήρε μόνος του στο τελευταίο δεκάλεπτο (82-73 στο 37’), έχοντας και τη βοήθεια του έμπειρου Μάντζαρη. Ο Κολοσσός μείωσε στο τέλος με 86-80, πληρώνοντας ουσιαστικά το κακό ξεκίνημα και την ολιγωρία του στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-15, 44-39 (ημ.), 62-61, 86-80
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.- Πιτσίλκας
Π.Α.Ο.Κ. (Λυκογιάννης): Ρίβερς 14(2), Λι 2, Λοβ 4, Χριστοδούλου, Καμαριανός, ΝτιΛίο 3(1) Μάντζαρης 6, Καμπερίδης 10(3), Τζόουνς 20, Τολιόπουλος 12(3), Γιάνκοβιτς 15(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης) Ξανθόπουλος 2, Μίλερ 7(1), Μομίροφ 6(2), Ουίλιαμς 9(3), Μαργαρίτης 15(3), Μπιλλής 3(1), Τιλί 9(3), Φλόιντ 20(2), Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 4, Ποτ 5(1).