“Αυτοκτόνησε” στην Πάτρα ο Κολοσσός!

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια, ο Κολοσσός H Hotels γνώρισε την ήττα με σκορ 69-67 από τον Προμηθέα Πάτρας, για την 7η αγωνιστική της Basket League. Πολύ άστοχο ξεκίνημα στο ματς για την ομάδα μας, καθώς στα πρώτα έξι λεπτά είχε σημειώσει μόλις ένα καλάθι (13-2). Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά (19-6).
Στη δεύτερη περίοδο, οι «θαλασσί» βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια στην επίθεση, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά στο -3 (25-22), στο 13’. Ο Προμηθέας αντέδρασε με ένα επιμέρους σκορ 5-2 (30-24), με τους παίκτες του Καντζούρη να απαντούν με εξαιρετική άμυνα και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, να πηγαίνουν στο +5 (31-36). Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα μας δεν σκόραρε, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (35-36).
Νωθρά ξεκίνησε η ομάδα μας στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα (39-36) και να το διατηρούν (41-38), μέχρι το 23’. Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» ανέβασαν στροφές στην άμυνα και με καλές επιλογές στην επίθεση έκαναν ένα 10-0, για το +7 (41-48). Ο Προμηθέας απάντησε για το δικό προσπέρασμα (49-48), με την ομάδα μας να αντιδρά, να περνά ξανά μπροστά (49-54) και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τη βρίσκει με το υπέρ της 54-53.
Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδι και στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα μας να διατηρούσε, όμως, το προβάδισμά της (59-62). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (62-62), με τους «θαλασσί», να περνούν μπροστά (64-65), στο 38’. Στα 18’’ πριν από τη λήξη, οι διαιτητές χρέωσαν αντιαθλητικό φάουλ τον Ζάρα πάνω στον Αγραβάνη, με τον Προμηθέα να κάνει το 68-65. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι δύο ομάδες εκτέλεσαν βολές εκατέρωθεν, με το τελικό σκορ να ήταν το 69-67.
Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-36, 53-54, 69-67
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 18, Αγραβάνης 17(3), Γκάρετ 7(1), Χριστοδούλου, Μάντζαρης 15(4), Λούντζης 5(1), Μίλερ 4, Ραντίσεβιτς, Μαντζούκας 3(1).
Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Χάνας 3(1), Άρτις 10(1), Άντριτς 10(2), Τούμπα 5, Γκόινς 5, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 12(2), Καντέρ 8, Μπιλλής, Ζάρας 14(2).