Ήττα του Κολοσσού από Ολυμπιακού και τώρα… Λάρισα!

Με το μυαλό περισσότερα στα πλέι-οφ, ο Κολοσσός γνώρισε φυσιολογική ήττα στο Σ.Ε.Φ. από τον Ολυμπιακό με 93-74 και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια της Basket League, με πλεονέκτημα έδρας τη Λάρισα. Το παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και για τις δύο ομάδες, με τον Κολοσσό να είναι τρίτος και πλέον στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τη Λάρισα, που κέρδισε τον Ιωνικό Νικαίας και τερμάτισε, έκτος στη γενική κατάταξη. Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο παρκέ, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν αρκετά κέφια και με αιχμή του δόρατος τον Φαλ να κάνουν το σκορ 7-0 (3’). Ο Κολοσσός πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τον Τιλί (7-2) και μείωσε με τον Χατζηδάκη σε 10-6 (4’), αλλά οι «ερυθρολευκοι» ξέφυγαν με τους Ουόκαπ και Παπανικολάου με 18-10 (7’). Με 3/3 βολές του Σλούκα, οι Πειραιώτες έκαναν το σκορ 21-12 για να κλείσει το α’ δεκάλεπτο με +14 (26-12), με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος σε όλα τα επίπεδα.
Στο β’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξεκίνησε καλά και με τους Τιλί, Ουίλιαμς και Φλόιντ έκανε σερί 0-7 και μετέτρεψε το 29-14 σε… 29-21 (12’). Ο Ολυμπιακός απάντησε με Σλούκα και Λαρεντζάκη (34-21 στο 15’), με τους «ερυθρόλευκους» να μεγαλώνουν τη ψαλίδα (40-24 στο 17’) με τον Λούντζη και να κλείνουν το ημίχρονο με 43-25. Ο Σλούκας στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει 8 πόντους και να μοιράσει ισάριθμες ασίστ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει πολυφωνία στο σκοράρισμα. Ο Κολοσσός είχε μόλις 1/13 τρίποντα, έναντι 7/15 των γηπεδούχων.
Στο β’ ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν στροφές (στο τελευταίο τους παιχνίδι πριν το φάιναλ-φορ της Ευρωλίγκας) και μετά το 45-25 (με τον Ντόρσεϊ), ο Κολοσσός μείωσε σε 45-32 (23’), έχοντας πολυφωνία στο σκοράρισμα. Με τον Βεζένκοφ, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας (50-35 στο 24’), με τους «θαλασσί» να είναι πάντως ανταγωνιστικοί (64-51 στο 29’ με τον Τιλί), Στην τελευταία περίοδο, οι Ροδίτες μείωσαν σε 74-60 (33’), με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με +20 (82-60 στο 36’) και να παίρνει τη νίκη στο Σ.Ε.Φ., απέναντι στον Κολοσσό, ο οποίος προσπάθησε όσο το δυνατόν περισσότερο, έχοντας φυσικά το μυαλό του στα πλέι-οφ.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-12, 43-25(ημ.), 66-51
Διαιτητές: Κάρδαρης- Τζιοπάνος- Ζακεστίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καντζούρης): Ουόκαπ 8(2), Έίσι 9, Ντόρσεϊ 3, Λαρεντζάκης 8(2), Φαλ 9, Σλούκας 11(1), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 16(2), Πριντέζης 3(1), Παπανικολάου 8(1), Ζαν- Σαρλ 5(1).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Πράπας 4, Καμπούρης, Μομίροφ, Ουίλιαμς 17(2), Μαργαρίτης 4, Μίλερ 11(1), Τιλί 10(1), Φλόιντ 21(3), Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης, Ποτ 2, Οικονομόπουλος.