Έπεσε η αυλαία!

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε και φέτος στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου Sheraton το Πασχαλινό τουρνουά που διοργάνωσε ο Ροδιακός Όμιλος Τοιχοσφαίρισης. Οι συμμετέχοντες, χωρίστηκαν σε τρεις κατηγορίες. Την Α’ ανδρών στην οποία πήραν μέρος αθλητές με υψηλή θέση στην πανελλήνια κατάταξη, την κατηγορία Β με αθλητές με χαμηλότερη βαθμολογία, και την κατηγορία των γυναικών. Εξαίρεση αποτέλεσε η πολύπειρη ‘Αννα Τομάζου η οποία συμμετείχε στην κατηγορία B των ανδρών. Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι στο τουρνουά συμμετείχαν και άλλοι αθλητές εκτός Ρόδου. Ο Αιγύπτιος Omar Mansur από την Κω, τα αδέλφια από το Βέλγιο Winkin David και Winkin Boris, ο Σουηδός Martin Mc Martin, o Σέρβος Bojan Milovanovic και ο Κρητικός, Ρόδιος στην καταγωγή Μάνος Μοσχούς.
Οι συμμετοχές ήταν 42 (30 άνδρες και 12 γυναίκες) που αποτελεί ρεκόρ για εσωτερικό τουρνουά του συλλόγου.
Διεξήχθησαν 60 παιχνίδια (best of five). Πολλά απ’ αυτά είχαν σπάνια ομορφιά και συγκλονιστική έκβαση με ανατροπές και συγκινήσεις. Στα πρώτα τρία ματς σημειώθηκαν εντυπωσιακές ανατροπές από 0 – 2 σε 3 – 2 ενώ στα υπόλοιπα οι συνεχείς ανατροπές στο σκορ κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών. Ειδική αναφορά θα πρέπει στην ξέφρενη πορεία της Άννας Τομάζου, του Julian Lycett του Παναγιώτη Πότσου, του Δημήτρη Σπάρταλη και της Natasha Sokolowski. Στον τελικό των γυναικών στον οποίο και πάλι συμμετείχε η Άννα έπαιξε με την Sokolowski σε έναν αξέχαστο τελικό. Αν και το ξεκίνημα της Άννας ήταν εντυπωσιακό (2 – 0) η Natasha έδειξε δύναμη ψυχής ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ νικώντας με 3 – 2.
Ο Σπάρταλης αν και πολύ νέος στο άθλημα, έδειξε ότι με συνεχή και συστηματική δουλεία μπορεί κανείς να καταφέρει πολλά. Έφτασε στον τελικό όπου με αντίπαλο τον παλιό και έμπειρο Κυριάκο Μητρόπουλο κέρδισε με 3 – 0 σε ένα ωραίο παιχνίδι.
Στο Consolation της Α Κατηγορίας συγκρούστηκαν ο Γιώργος Αγγούριας με τον πολύπειρο Νώντα Κατσαρό με νικητή τον πρώτο με 3 – 0.
Μιλώντας για τον Lycett πρέπει να επισημάνουμε ότι στην διοργάνωση αυτή θύμισε τον παίχτη που όλοι θαυμάσαμε τα προηγούμενα χρόνια. Νίκησε σε μία σειρά από παιχνίδια σπάνιας ομορφιάς και έφτασε στον τελικό αντιμέτωπος με τον Παναγιώτη Πότσου. Ο Πότσου έδειξε ότι βαδίζει με σταθερά βήματα όχι μόνο σε τοπικό αλλά και σε Πανελλήνιο επίπεδο. Στον μεγάλο τελικό οι δύο παραπάνω αθλητές χάρισαν σπάνιο θέαμα. Παρά το γεγονός ότι ο Lycett επικράτησε με 3 – 0.