“Κονσέρτο” από… “πολυβόλα”

ΝΑΙ ΡΕ ΚΟΛΟΣΣΑΡΑ! Με μία «χορταστική» και άκρως… θεαματική εμφάνιση (έστω και χωρίς τον Μπράντον Γιανγκ που δεν έκανε ντεμπούτο, αφού τραυματίστηκε), ο Κολοσσός κέρδισε με 86-71 τον Κόροιβο Αμαλιάδας, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Basket League. Σ’ ένα παιχνίδι με… τρομακτικές εναλλαγές στο σκορ και ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΕΡΙ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε την πολύτιμη νίκη, έχοντας σε απίστευτη μέρα τον Ούεαρ που πέτυχε 25 πόντους με 7/10 τρίποντα. Τεράστια εμφάνιση έκανε και ο Τι Τζέι Μπρέι (είναι φοβερή η μεταμόρφωση του στα τελευταία παιχνίδια), όπως επίσης και ο νεαρός Κώστας Παπαδάκης. Μεγάλη ήταν η βοήθεια που προσέφεραν επίσης τόσο ο Μάρβιν Τζόουνς όσο και στα αμυντικά του καθήκοντα ο Γιάννης Γεωργαλλής. Οι «θαλασσί» πήραν 14 ριμπάουντ περισσότερα και όταν η μπάλα «έκαιγε» κατάφεραν σε διάστημα τεσσάρων λεπτών να κάνουν σερί 20-0(!) και να μετατρέψουν το 45-55 σε 65-55, κάνοντας ουσιαστικά το πρώτο μεγάλο βήμα για τη νίκη.
ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ… ΤΡΙΠΟΝΤΑ
Πολλά αμυντικά προβλήματα συνάντησε ο Κολοσσός στο α’ ημίχρονο… Ο Κόροιβος Αμαλιάδας τα… έβαλε όλα από την περιφέρεια, έχοντας 9/14 τρίποντα στο διάστημα αυτό, παίρνοντας μάλιστα και διαφορά που έφτασε τους 14 πόντους (18-32). Οι «θαλασσί» δεν έπαιξαν καλή άμυνα στην περιφέρεια και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν λύσεις ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου προηγήθηκε 0-5 (1’) και 2-7, ενώ με δύο «κολλητά» τρίποντα του Κον ξέφυγε με +8 (7-15). Ο Ούεαρ αρχικά ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου για την άμυνα του Κόροιβου μείωσε σε 10-15, αλλά ο Κάρσον απάντησε, ενώ με συνεχόμενες τρίποντες- «βόμβες», το σκορ έγινε 12-24 (9’) για τον Κόροιβο και το α’ δεκάλεπτο έληξε με 15-26. Από τους 26 πόντους των φιλοξενούμενων στο α’ δεκάλεπτο, οι 18 προήλθαν έξω από τα 6.75.
Στο β’ δεκάλεπτο, ο Κόροιβος πήρε τη μέγιστη τιμή του με +14 (18-32 στο 12’), με τον Κολοσσό να αντιδράει σημαντικά;… Με σερί 9-0 και με προσπάθειες των Μπρέι, Τζόουνς και Ούεαρ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε σε 27-32 (15’). Ο Πόσλει με νέο τρίποντο «έσπασε» το σερί των «θαλασσί» (27-35), με την ομάδα της Αμαλιάδας να βρίσκει και πάλι λύσεις και να επαναφέρει τη διψήφια διαφορά (29-42 στο 17’). Οι Ροδίτες με τους Σταμάτη και Τζόουνς κατάφερε στο τελευταίο δίλεπτο να ροκανίσει τη διαφορά και να μειώσει σε 35-42 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στο γ’ δεκάλεπτο οι Ροδίτες ξεκίνησαν πάρα πολύ καλά και κατάφεραν με το καλημέρα να πάρουν το προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια και πάλι ο Κόροιβος βρήκε λύσεις και ξέφυγε ακόμη και με +10. Οι «θαλασσί» μπήκαν από τα αποδυτήρια με… σερί 7-0 και αρχικά έφεραν το παιχνίδι (42-42 στο 23’) με δίποντο του Χάρις. Μάλιστα με μία βολή ο Σχίζας έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Κολοσσό το οποίο κρατούσε μέχρι και το 45-44. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου όμως δεν το έβαλε κάτι και σ’ ένα δίλεπτο με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 45-55 στο 26’. Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, η συνέχεια ήταν εκκωφαντική για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Σε χρονικό διάστημα τεσσάρων λεπτών ο Κολοσσός έκανε σερί 20-0(!). Ναι καλά διαβάσατε… Ο Ούεαρ έμοιαζε με σταρ του… Ν.Β.Α. και «έγραφε» ότι κι αν έκανε, δίνοντας το ρυθμό για κάτι πραγματικά μοναδικό. Το 45-55, έγινε 65-55 με φόλοου του Τζόουνς στην εκπνοή του γ’ δεκαλέπτου. Αξίζει να σημειωθεί ότι σημαντικό ρόλο έπαιξε και η είσοδος του νεαρού Παπαδάκη (ήταν εξαιρετικός και μάλιστα αποθεώθηκε από τον κόσμο), που έκανε πολύ καλή εμφάνιση και βοήθησε σε όλους τους τομείς όπως και η εξαιρετική άμυνα του Γιάννη Γεωργαλλή, που κάνει αθόρυβη δουλειά στο παρκέ.
Το σερί συνεχίστηκε για λίγο (22-0) με το σκορ να γίνεται 67-55… Από κει και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους, με τον Κολοσσό να συντηρεί σταθερά μία διψήφια διαφορά (69-59 και 71-60) και έχοντας πλέον και το κομμάτι της ψυχολογίας στο πλευρό του, να παίρνει τη νίκη σ’ ένα ξεχωριστό παιχνίδι. Με τον Μπρέι να δίνει λύσεις το σκορ έγινε 76-63 (33’), με τους Ροδίτες να κάνουν εξαιρετική διαχείριση της υπέρ τους διαφοράς στο «Βενετόκλειο». Έτσι πήραν και μάλιστα άνετα τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο, δείχνοντας ότι τέτοιους αντιπάλους στο «Βενετόκλειο» τους έχει για… πρωινό.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-26, 35-42(ημ.), 65-55, 86-71
Διαιτητές: Γκόντας- Ψαριανός- Καλδίρης
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Ούεαρ 25(7), Χάρις 7(1), Τζόουνς 16, Σχίζας 1, Γεωργαλλής, Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 6, Μπρέι 19(3), Παπαδάκης 6(2), Τσαλμπούρης, Ράιτ 6.
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 10(1), Κάρσον 12(2), Πόσλεϊ 10(1), Κον 11(3), Σαχπατζίδης 6, Σκουλιδάς 6(2), Σπυριδωνίδης 3(1), Μπεκρής, Χάινς 13.
*Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Παναθηναϊκός- Γ.Σ.Λ./ Φάρος 103-70, Άρης- Γ.Σ. Λαυρίου 80-69 και Προμηθέας Πάτρας- Πανιώνιος 69-58.