O Kενυάτης Λουμπουάν πρώτος στον 34ο Μαραθώνιο της Αθήνας

Νικητής του 34ου Μαραθωνίου είναι ο κενυάτης αθλητής Λούκα Ρότις Λουμπουάν τερματίζοντας στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα που αποτελεί τον 15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας.

Πρώτος έλληνας αθλητής, που τερμάτισε 8ος ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης.

Η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού είναι η Νάνσι Αρουσέι με χρόνο 02:38:13.
Λίγο πριν από τον τερματισμό του Αυθεντικού Μαραθωνίου, στο Καλλιμάρμαρο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, παρουσία των ελλήνων ολυμπιονικών του Ρίο, Λευτέρη Πετρούνια, Σπύρου Γιανιώτα και Άννας Κορακάκη.

Επίσης κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης γνωστοποιήθηκε πως ο Ρον Χιλ δώρισε στον ΣΕΓΑΣ το κύπελλο που κατέκτησε στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα το 1969 στην Αθήνα!

Ο πρώτος Αγώνας δρόμου στα 5 χλμ: Ωρα εκκίνησης ήταν στις 07.45 (ο πρώτος αγώνας) και στις 16.00 ο απογευματινός. Η εκκίνηση δόθηκε  επί της Λ. Αμαλίας (στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη) και ο τερματισμός στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Νικητής ήταν ο Χρήστος Καλλίας, που τερμάτισε σε χρόνο 14.47.04, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής, ενώ παράλληλα έγινε και ο πρώτος δρομέας που έτρεξε την απόσταση κάτω από τα 15.00. Επιπλέον, έκανε δύο τις νίκες του, αφού ήταν πρώτος και πριν από ένα χρόνο. Δεύτερος με 15.08 ήταν ο Ιταλός Αντέμε Κουνέο, ο αθλητής που γυμνάζεται στην Ελλάδα με τον Νότη Παπούλια και τρίτος ο Κώστας Νακόπουλος, που με 15.13 βελτίωσε την επίδοση του στην απόσταση.
Οι 8 πρώτοι:

1.Χρήστος Καλλίας 14.49, 2.Κούνεο Αντέμε (Ιταλία) 15.08, 3.Κώστας Νακόπουλος 15.13, 4.Νίκος Φράγκος 15.19, 5.Χρήστος Παπούλιας 15.22, 6.Κώστας Γαλανόπουλος 15.26, 7.Ανδρέας Δημητράκης 15.43, 8.Θανάσης Καλόκας 16.11.

Οι 8 πρώτες:

1.Ελευθερία Πετρουλάκη 17.10, 2.Ελένη Φιλάνδρα 17.45, 3.Ανθή Κυριακοπούλου 18.14, 4.Ζωή Ανδρικοπούλου 18.31, 5.Βασιλική Λίβα 18.36, 6.Ιφιγένεια Κασκανιώτη 19.28, 7.Κατερίνα Δόβρου 19.35, 8.Παρασκευή Θρασυβούλου 19.35.

Η εκκίνηση των αγώνων δρόμου 5.000 και 10.000 μέτρων έγινε στη Λεωφόρο Βασιλίσσης Αμαλίας , στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη, με κατεύθυνση προς το Σύνταγμα.

Αγώνας δρόμου 10 χλμ. WIND: Η ώρα εκκίνησης ήταν στις 08.35 με εκκίνηση επί της Λ. Αμαλίας (στο ύψος του Μεγάρου Μποδοσάκη) και ο τερματισμός στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Νικητής ο Χρήστος Μπουντουλης, δεύτερος ο Δήμος Μαγγίνας.