Α.Σ. Ρόδος- ΓΑΣ Ιάλυσος: 1-2 Άλωσαν το δημοτικό στάδιο οι «τοξοβόλοι»

Ο ΓΑΣ Ιάλυσος ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι, καθώς επικράτησε στο δημοτικό στάδιο της πόλης μας του Α.Σ. Ρόδος με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League στον Νότιο όμιλο.
Οι «τοξοβόλοι» έσπασαν το εντός έδρας αήττητο των «ελαφιών», κέρδισαν στο δημοτικό στάδιο μετά από 27 χρόνια σε εθνική κατηγορία και όπως όλα δείχνουν, στερούν από τους «πράσινους» το δικαίωμα της διεκδίκησης του τίτλου. Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ πέτυχε μία τεράστια νίκη για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους, αποδεικνύοντας ξανά ότι μόνο τυχαία δεν είναι η πορείας της στο φετινό πρωτάθλημα της Football League. Τα γκολ των Χατζησάββα και Μαστραντωνάκη οδήγησαν τους «ερυθροκίτρινους» στο τεράστιο «διπλό» στο δημοτικό στάδιο.
6ο λεπτό: Φάουλ του Παπουτσογιαννόπουλου, κεφαλιά του Χατζησάββα, εύκολα στα χέρια του Πίτκα
12ο λεπτό: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόδο. Ο Αρναρέλλης έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Ανδρούτσο, αλλά ο γκολκίπερ του ΓΑΣ Ιάλυσος είπε «όχι».
15ο λεπτό: Κόρνερ του Δελαπόρτα, με γροθιές ο Ανδρούτσος προ του Αρναρέλλη.
23ο λεπτό: Ο ΓΑΣ Ιάλυσος κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πεχλιβανόπουλου στον Χατζησάββα. Ο Χατζησάββας ξεγελάει τον Πίτκα και κάνει το 1-0 για τους «ερυθροκίτρινους».
28ο λεπτό: Σουτ του Σερέντιουκ, μπλόκαρε ο Ανδρούτσος.
38ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Δελαπόρτα, αποκρούει στη γωνία του ο Ανδρούτσος.
42ο λεπτό: Πολύ δυνατό σουτ του Σερέντιουκ, εντυπωσιακή επέμβαση του Ανδρούτσου.
58ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Σερέντιουκ, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
60ο λεπτό: Ο Μαστραντωνάκης «έκλεψε» τη μπάλα από τον Χύσι, βγήκε τετ α τετ με τον Πίτκα, τον κέρδισε και έκανε το 2-0 για τον ΓΑΣ Ιάλυσος!
78ο λεπτό: Εξαιρετικό σουτ του Ριτάκο έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Ανδρούτσου και η Ρόδος μειώνει σε 2-1!
Α.Σ. Ρόδος (Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης (85ο Μακρυδημήτρης), Πεχλιβανόπουλος, Χύσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας, Μαρτσάκης (64ο Λίχτι), Νικολόπουλος (46ο Ριτάκο), Τσίπρας, Αρναρέλλης (75ο Μακρής), Σερέντιουκ (75ο Βουργουτζής).
ΓΑΣ Ιάλυσος (Βαγγέλης Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Σκεντεράι, Καρπαθάκης, Καντούτσης (75ο λ.τ. Χριστόπουλος), Μανιώτης, Γιώργου (87ο Καραμανώλης), Μαστραντωνάκης (83ο Σταθόπουλος), Παπαδόπουλος, Χατζησάββας, Παπουτσογιαννόπουλος.