Μία από τα ίδια…

Για ένα δεκάλεπτο αντιστάθηκε η Εθνική μας ομάδα στο μπάσκετ με καρότσι και στη συνέχεια γνώρισε ακόμη μία βαριά ήττα στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Β’ Κατηγορία), που διεξάγεται στο Μπρνο της Τσεχίας. Η ομάδα του Βάιου Γιώρα δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια και τη Λιθουανία, με αποτέλεσμα να υποστεί ακόμη μία βαριά ήττα με σκορ 80-48. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε φιλότιμα στο α’ δεκάλεπτο (19-13), αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε, αφού το επιμέρους σκορ στη β’ περίοδο ήταν 25-8! Το ημίχρονο τελείωσε με 44-21 και η Λιθουανία έκανε εύκολα το 2 στα 2, πιάνοντας στην κορυφή τη Ρωσία. Ο Ατνάν Χαμαντί σε 14.27’ συμμετοχής πέτυχε 4 πόντους με 2/8 δίποντα, 0/1 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Ο Μανώλης Στυλιανακάκης έπαιξε για πέντε λεπτά, χωρίς να σκοράρει.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 19-13, 44-21(ημ.), 65-36, 80-48
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Σιλάουσκας, Ζιμάντας Β., Βέντσκους, Σένιουτ 10, Σκούτσας 12, Σιαπλίνσκας 11, Γιαρουσεβίτσιους 16, Στανισλοβάιτις 7, Ζιμάντας Ν. 6, Κούλμποκα 8, Βίρκουτις 10.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώρας): Μαρτσάκης 13, Τσαουσίδης, Μουμτζόγλου 14, Ραάσα 8, Καβάζης, Στεργιόπουλος 9, Φιλίππου, Χαμαντί 4, Παπαδόπουλος, Στυλιανακάκης.