Ήττα στο φινάλε για τον Ιπποκράτη

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Ιπποκράτης στην Α2 Κατηγορία. Οι Κώοι έχασαν εύκολα στον Υμηττό από τον Αμύντα με 80-62 και τερμάτισαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Απόλυτος κυρίαρχος ήταν ο Αμύντας στο α’ ημίχρονο του αγώνα με τον Ιπποκράτη, έχοντας μάλιστα πάρει και διαφορά 18 πόντων (38-20 στο 15’)… Η ομάδα του Υμηττού είχε 9/17 τρίποντα, έναντι μόλις 1/10 του Ιπποκράτη, οπότε και πάλι το +9 του ημιχρόνου (44-35) ήταν τιμητικό για τους Κώους. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι, έτρεξαν και «πυροβολούσαν» έξω από τα 6.75, κάνοντας το σκορ 3-0, 6-2 και 9-4 (3’). Ο Ιπποκράτης αντέδρασε μετά το 14-6 και μείωσε σε 14-11 (5’), αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με νταμπλ-σκορ (22-11) με δίποντο του Κερασοβίτη, κάνοντας το 27-14 στο α’ δεκάλεπτο. Ο Αμύντας μπήκε… φουριόζος και έκανε το 33-16 (12’) και το 38-20 με τρίποντο του Γκαβανόπουλου στο 14’. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου αντέδρασε παίζοντας μέσα στη ρακέτα και μείωσε σε 38-28. Διαμαντόπουλος και Μπάρμπας έκαναν το 44-28, για να μειώσει ο Ιπποκράτης Κω με σερί 0-7 σε 44-35.
Στο β’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τοπάλι και ένα τιυ Μπάρμπα έκανε το 53-37 (23’). Η ψαλίδα άνοιξε και στο +20 με τον Καμπούρη (61-41 στο 27’) για να λήξει το γ’ δεκάλεπτο με 66-51. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι Κώοι έκαναν μία τελευταία απόπειρα να μπουν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 68-56 (32’), αλλά ο Αμύντας ήταν καλύτερος, ξέφυγε στο σκορ με 72-56 (34’) και 77-58 (36’) και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα με 80-62. Ο Αμύντας είχε 15/31 τρίποντα και ουσιαστικά «εκτέλεσε» τον Ιπποκράτη έξω από τα 6.75.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-14, 44-35(ημ.), 66-51, 80-62
Διαιτητές: Παγώνης- Καρπάνος- Παζώνης
Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 2, Καμπούρης 5, Τοπάλι 8(2), Διαμαντόπουλος 9(3), Καλδής 2, Βαρδιάνος 3(1), Κερασοβίτης 6, Κουκουνιάς 9, Μπάρμπας 18(6), Γκαβανόπουλος 14(3), Κωνσταντακόπουλος 4, Μέλιος
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 7(1), Σκούφης, Ναούμης 1, Καλαμπάκας 7(1), Ασημακόπουλος 6, Χατζηνικόλας 13(2), Χαρίσης 13, Ψαθάς 10, Μαστόρος 2, Δρόσος 3.