Έχασε τεράστια ευκαιρία ο Διαγόρας!

Χωρίς τη φρεσκάδα των προηγούμενων αγώνων του, ο Γ.Σ. Διαγόρας γνώρισε δίκαια την πρώτη εντός έδρας ήττα του στη Super League 2. Μακριά από τον καλό τους εαυτό, οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας και έχασαν «χρυσή» ευκαιρία να ανέβουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού την ίδια ώρα ηττήθηκε και ο Εργοτέλης στη Λιβαδειά. Η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου πίεσε αρκετά ψηλά, έκλεισε τους διαδρόμους στον Διαγόρα και σκοράροντας με τον Κλάους Αθανασιάδη, πέτυχε το πρώτο εκτός έδρας γκολ της, παίρνοντας ένα σημαντικό «τρίποντο» παραμονής. Με τη νίκη αυτή, ο Απόλλων Λάρισας ουσιαστικά «πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα» τον «γηραιό», ο οποίος είχε κερδίσει με το ίδιο σκορ στο AEL FC Arena.
Στο α’ ημίχρονο ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και πιέζοντας αρκετά ψηλά «χάλασε» την ανάπτυξη των «κυανέρυθρων». Μέχρι και το 15’ ο «γηραιός» είχε αρκετά προβλήματα στο χώρο του κέντρου, ωστοσο με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, περιόρισαν τα λάθη τους και έλεγξαν το ρυθμό του αγώνα στο δημοτικό στάδιο. Ο «γηραιός» έχασε καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τον Απόλλωνα Λάρισας να κρατάει το μηδέν και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο χωρίς γκολ.
Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πολύ δυνατά και επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους… Ο Αθανασιάδης προειδοποίησε με η φάση στο δοκάρι και με μία εξαιρετική κεφαλιά στο 52ο λεπτό, πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε το παιχνίδι και χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα Λάρισας. Μετά το 60’ ο ρυθμός έπεσε, με τον Διαγόρα να προσπαθεί να αντιδράσει, χωρίς ιδιαίτερη όμως επιτυχία, αφού βασικά του ατού βρέθηκαν σε εξαιρετικά μέτρια μέρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία λεπτά ο Διαγόρας έπαιξε με 10 παίκτες, αφού τραυματίστηκε ο Αυγενικού και ο «γηραιός» είχε κάνει και τις πέντε αλλαγές. Οι «κυανέρυθροι» δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι και μοιραία ηττήθηκαν στο δημοτικό στάδιο.
ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ
14ο: Λάθος του Γλύκου, η μπάλα κατέληξε στο Λινάρδο, που προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον έμπειρο γκολκιπερ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω.
19ο: Εξαιρετικό πλασέ του Λινάρδου από διαγώνια θέση, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου
22ο: Γύρισμα του Σανδραβέλη, ο Γλύκος πρόλαβε έγκαιρα, πριν δημιουργηθούν προβλήματα για την ομάδα του
30ο: Μεγάλη ευκαιρία για τον Γεωργίου, ο οποίος στόπαρε εξαιρετικά τη μπάλα, έκανε την προσποίηση και σούταρε με τον Καρρίκι να κάνει σωτήρια προβολή με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
34ο: Εκτέλεση φάουλ του Λινάρδου, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
37ο: Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντοριβάλ, η μπάλα μόλις άουτ
47ο: Συρτή σέντρα του Ντά Κάμπο, ο Αθανασιάδης πρόλαβε τον Τσέλιο αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Τσέλιου
48ο: Δυνατό σουτ του Λίταινα μπλόκαρε σταθερά ο Τσέλιος
52ο: Σέντρα του Γιάκου, άψογη κεφαλιά του Αθανασιάδη και 0-1. Ήταν το πρώτο εκτός έδρας γκολ του Απόλλωνα Λάρισας στη Super League 2.
55ο: Δυνατό σουτ του Μασούρα, η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γλύκου
87ο: Ευκαιρία για τον Απόλλωνα… Κεφαλιά του Καρρίκι, ο Τσέλιος πρόλαβε τον Ομπράντοβιτς που ήταν έτοιμος να απειλήσει.
Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (54’ Δημήτρουλας), Ρουγκάλας, Καρατάσιος (68’ Κονέ), Ντοριβάλ (54’ Αυγενικού), Μασούρας, Γεωργίου (37’ Μανωλάκης), Μπαστακός, Αλάεθ (68’ Σμυρλής), Λινάρδος.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φραντζέσκος): Γλύκος, Καρρίκι, Μόρας, Γιάκος, Σκούπρα, Λίταινας (85’ Μπαλλας), Μπάμπης, Χατζής, Τζοβάρας (67’ Γκόλιας), Ντα Κάμπο (80’ Νύχταρης), Αθανασιάδης (85΄Ομπράντοβιτς).
*Στα υπόλοιπα χθεσινά παιχνίδια: Λεβαδειακός- Γ.Σ. Εργοτέλης 1-0, Τρίκαλα- Ιωνικός Νικαίας 2-3 και Χανιά- Α.Ε. Καραϊσκάκης 1-0.