Πρωταγωνιστής στη Χαλκίδα ο Χρυσοχός

Ολοκληρώθηκε ο 2ος αγώνας του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος MotoCross στη Χαλκίδα με μεγάλους νικητές τη βροχή και τη λάσπη. Όλοι ήξεραν ότι θα είχαν να αντιμετωπίσουν την ίδια κατάσταση με τον περσινό αγώνα ο οποίος διεξήχθη με παρόμοιες καιρικές συνθήκες αλλά δυστυχώς το πρωί του Σαββάτου διαψεύστηκαν όλοι, οδηγοί, μηχανικοί, διοργανωτές και θεατές καθώς η κατάσταση ήταν πολύ χειρότερη σε σχέση με την περσινή χρονιά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής από τους αθλητές του Ίκαρου που έλαβαν μέρος στον αγώνα ήταν ο Βασίλης Χρυσοχός ο οποίος κατάφερε να πάρει δυο τρίτες θέσεις καθώς και τρίτη στην κατάταξη του διημέρου στην κατηγορία ΜΧ2. Παρ’ όλες τις πτώσεις, όπως βέβαια είχαν και όλοι οι αθλητές, κατάφερε να σταθεί πολύ καλά στον βούρκο και πάρει θέση στο βάθρο των νικητών.

Ο Φραγκίσκος Ζούνης ακολούθησε την τακτική που ακολούθησαν και οι περισσότεροι αθλητές, να αγωνιστεί συντηρητικά σε μια πίστα η οποία ήταν στα όρια του επικίνδυνου. Ο Φραγκίσκος στο Α σκέλος πήρε την 8η θέση, ενώ στο δεύτερο εγκατέλειψε στον 4ο γύρο του αγώνα, αφού δεν ήθελε να πιέσει και ρισκάρει μια υποτροπή στον τραυματισμένο του ωμό, ο οποίος ήταν και η αιτία που δεν έλαβε μέρος στον πρώτο αγώνα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Ο Νίκος Λυρίου ήταν ο μεγάλος άτυχος του αγώνα. Ξεκίνησε το Σαββάτο με την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στα χρονομετρημένα, αλλά την Κυριακή λίγο πριν ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος του Α σκέλους και ενώ ήταν στο γκρουπ των πρωτοπόρων είχε μια πτώση και σαν να μη έφτανε αυτό ο αθλητής που τον ακολουθούσε δεν πρόλαβε να αντιδράσει και τον πάτησε στον ωμό, με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει οριστικά τον αγώνα. Ευχόμαστε περαστικά στον Νίκο και να είναι ετοιμοπόλεμος το γρηγορότερο.
Η κατάταξη της ΜΧ2 ήταν στο Α’ σκέλος 1. Τουρατζίδης Ι., 2. Τουρατζίδης Δ., 3. Χρυσοχός Β., 8. Ζούνης Φ. Και στο Β’ σκέλος 1. Τουρατζίδης Ι., 2. Τουρατζίδης Δ., 3. Χρυσοχός Β.

Στην ΜΧ1 ο Άρης Τσαρνάς προτίμησε και αυτός την ασφαλή οδήγηση, απ’ το να ρισκάρει για το κάτι παραπάνω αφού η κατάσταση της πίστας δεν μπορούσε να δώσει σιγουριά σε κανένα αναβάτη, χαρακτηριστικό είναι πως υπήρχαν τμήματα στη διαδρομή που η μισή μοτοσυκλέτα βρισκόταν μέσα στη λάσπη.
Η κατάταξη της ΜΧ1 ήταν στο Α’ σκέλος 1. Κοντολέτας, 2. Κουζής, 3. Ηλιόπουλος, 7. Τσαρνάς Και στο Β’ σκέλος 1. Κουζής, 2. Ηλιόπουλος, 3. Κόττης, 5. Τσαρνάς
Ο Άρης κατέκτησε τελικά την 5η θέση στην γενική κατάταξη του διημέρου.

Τέλος στην κατηγορία OPEN είχαμε άλλη μια έκπληξη, με τον Τάσο Γαλατά να κατακτά την 10η θέση στο Α σκέλος που έγινε το Σαββάτο, αλλά όπως και πολλοί άλλοι αθλητές δεν ρίσκαρε να αγωνιστεί την Κυριακή στο Β σκέλος γιατί είχε χειροτερέψει η κατάσταση της πίστας Ο Τάσος στην γενική κατάταξη του διημέρου πήρε την 12η θέση.