Ο Άρης βλέπει Κολοσσό και… «τρέμει»!

Εξαιρετική είναι η παράδοση που έχει ο Κολοσσός στα παιχνίδια του με τον Άρη, από το 2005 μέχρι και φέτος, δηλαδή σε προϊστορία εννέα ετών… Ο Κολοσσός H Hotels είναι η μοναδική από τις 10 ομάδες που επισκέφτηκαν τον Αρη στη «Nick Galis Hall» φέτος και κατάφερε να φύγει με τη νίκη, αφού δεν έχουν αγωνιστεί εκεί ακόμη ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός. Ο Κολοσσός είναι γενικά μια ομάδα που δημιουργεί προβλήματα στους «κίτρινους» αφού η μεταξύ τους παράδοση είναι σχεδόν ισορροπημένη. Σε σύνολο 17 αγώνων ο Αρης έχει το προβάδισμα αλλά αυτό είναι ισχνό, με εννιά νίκες έναντι οκτώ του αντιπάλου του. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση νίκης αύριο, ο Κολοσσός θα ισοφαρίσει σε 9-9 τις νίκες. Ειδικότερα στα οκτώ παιχνίδια που έγιναν στο «Βενετόκλειο», ο Κολοσσός H Hotels σημείωσε πέντε νίκες έναντι τριών του Άρη. Μάλιστα μόνο δύο από αυτά δεν κρίθηκαν με μονοψήφιες διαφορές. Την περίοδο 2010-2011 όταν οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 89-70 και την περίοδο 2012-2013 όταν οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν νικώντας με 99-82. Με απλά λόγια στη Ρόδο η παράδοση είναι 5-3 υπέρ του Κολοσσού, ενώ στη Θεσσαλονίκη ο Άρης προηγείται με 6-3, με τους «θαλασσί» να έχουν δημιουργήσει μία εξαιρετική παράδοση στο «Αλεξάνδρειο».